Styl kolonialny pozwala na tworzenie wyjątkowych aranżacji. To idealna propozycja dla miłośników podróży, natury i klasycznych antyków.

Trochę historii

Styl powstał w brytyjskich koloniach za czasów panowania Wiktorii Hanowerskiej. W tamtym okresie mówiono, że „nad Imperium Brytyjskim słońce nigdy nie zachodzi”.

Angielscy urzędnicy, arystokracja czy plantatorzy zasiedlający brytyjskie kolonie pragnęli te egzotyczne miejsca nieco oswoić, dlatego sprowadzali liczne sprzęty z Europy. Jednak europejskie meble zupełnie nie sprawdzały się w gorącym, wilgotnym klimacie Indii czy południowej Afryki. To skłoniło kolonizatorów do zlecania wykonania kopii mebli miejscowym rzemieślnikom, ale z egzotycznych gatunków drzew. Miejscowi tworzyli meble z litego drewna, z gatunków takich jak mahoń, teak, palisander, venge czy merbau. Powstałe w ten sposób antyki charakteryzują ciemne barwy, a ich atutem jest bogate usłojenie oraz egzotyczna ornamentyka.
mahoń afrykański
fot. mahoń afrykański

Styl kolonialny dzisiaj

Antyki pochodzące z okresu panowania imperium brytyjskiego są praktycznie poza zasięgiem nawet najbardziej wytrawnych kolekcjonerów. Mimo to styl kolonialny cały czas ma się świetnie. We współczesnych wnętrzach oryginalne kolonialne antyki z powodzeniem można zastąpić klasycznymi, masywnymi meblami o prostych i harmonijnych formach, np. angielskimi – najlepiej stylizowanymi na wiktoriańskie. Ze względu na to, że antyki w stylu kolonialnym powinny być pokaźnych rozmiarów, aranżacje w  tym duchu najlepiej wyglądają na dużych przestrzeniach. Barwy pasujące do stylu kolonialnego to tzw. kolory ziemi, czyli brązy, biele, kolory piasku czy dojrzałej zieleni, a także głębokie czerwienie, oranże i niebieskości.

Eklektyczny i egzotyczny

Styl kolonialny pozwala na dużą swobodę w łączeniu różnych motywów i wzorów: wszystko to za sprawą klasycznej „bazy”, którą tworzą ciemne i solidne antyki. Na tak gustownym i stylowym tle z powodzeniem można eksponować piękne oraz bogato zdobione pamiątki z dalekich podróży: afrykańskie maski, figurki ludzi i zwierząt, rękodzieła, barwne tkaniny w szalone wzory, stare mapy, orientalne wachlarze czy parawany.
south-africa-1112849_640
fot. maski afrykańskie
Mieszkania w stylu kolonialnym nie mogą obejść się bez pięknych tkanin. Do tej aranżacji doskonale pasują tkaniny z motywami zwierzęcymi (np. poduszki czy dywaniki w tygrysie paski, cętki itp.). Typowym wzorem kojarzącym się ze stylem kolonialnym jest tzw. paisley – motyw wywodzący się ze starożytnej Persji, opierający się na kształcie kropel i roślin. Spopularyzowali go w XIX w. Brytyjczycy, którzy sprowadzali z Indii tkaniny właśnie we wzory paisley. W ducha aranżacji kolonialnej doskonale wpisują się także motywy orientalne: kwiaty wiśni czy inne japońskie lub chińskie wzory.
blue-1136817_640
fot. wzór paisley
Inne materiały tworzące styl kolonialny to egzotyczne gatunki drzew, naturalna skóra, kamień. Styl ten nierozerwalnie wiąże się z naturą, więc wnętrza, które oddają jego ducha, muszą opierać się na naturalnych materiałach.

Wyłącznie dla odważnych

Styl kolonialny pozostawia dużo miejsca na zabawę i łączenie pozornie zupełnie nie pasujących do siebie motywów. Tutaj klasyczne antyki spotykają się ze zwierzęcymi motywami, sztuką dalekiego wchodu i przerażającymi maskami z Afryki. Cynowe misy i ceramiczne wazoniki pięknie prezentują się na rzeźbionych meblach z najdalszych zakątków świata. Ciemne antyki  kontrastują z jasnymi ścianami i korespondują z drewnianą podłogą pokrytą plecionką. Pozornie nic do siebie nie pasuje, ale w rzeczywistości mieszkania urządzone w stylu kolonialnym tworzą spójną i logiczną całość.
styl kolonialny
fot. zdjęcie z pinterest.com

Online shop antykikoneser.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations