Przeciętna osoba kojarzy antyki z ciemnymi, masywnymi, „poważnymi” meblami, w dodatku nierzadko osiągającymi zawrotne ceny. Natomiast dom, który wypełniają antyczne meble, to w wyobraźni wielu „zakurzone, pretensjonalne muzeum”. Jednak, jeśli zagłębić się w świat mebli antycznych, ten zaskoczy różnorodnością form, dekoracji, materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych nawet największych przeciwników antyków.

Co więcej, mieszkania, w których goszczą antyki, są różne jak ich właściciele. Oczywiście pośród koneserów mebli antycznych jest wielu tradycjonalistów, którzy aranżując swoje mieszkania, bazują na tradycji i wybierają np. styl dworkowy. Nie brakuje jednak pasjonatów antyków, którzy kochają bawić się konwencją i przełamują surowość i minimalizm mieszkań pięknymi, starymi meblami, aranżują swoje mieszkania w stylu przerysowanego glamour, łączą stare z nowym w ramach vintage czy tworzą romantyczne wnętrza, nawiązujące do pięknej Prowansji.

A jakie antyki pasują do osób lubiących eksperymenty w aranżacji wnętrz?

1. Antyki Thomasa Chippendale’a

Projekty mebli Thomasa Chippendale’a można porównać do kartki papieru: przyjmowały wszystkie, nawet najdziwniejsze pomysły. Ten znany i ceniony angielski ebenista nie znał słowa „umiar”, a eklektyzm i momentami wręcz absurdalne połączenie różnych wpływów, czyni jego meble absolutnie kultowymi.

Antyki Chippendale’e nawiązują do rokoko, sztuki chińskiej, gotyku, a nawet stylu palladiańskiego, a dekoracje przybierają formy rzeźbień, inkrustacji, markieterii czy intarsji. Charakterystycznym motywem mebli Thomasa jest muszla, pojawiająca się np. na wezgłowiach łóżek..

Komoda w stylu Chippendale

Komoda w stylu Chippendale

Antyki Chippendale we współczesnych aranżacjach:

Za szczególnie atrakcyjne uznaje się krzesła Thomasa: bardzo wygodne (co nie było oczywistością w jego czasach) i harmonijne skonstruowane. Wspaniale wpiszą się w styl vintage (pod warunkiem, że pozostałe meble będą bardziej stonowane), mogą być też wyjątkowym uzupełnieniem wnętrza w stylu angielskim. Ponadto dodadzą smaku  awangardowym aranżacjom.

2. Styl rokoko

To nurt kobiecy i subtelny. Antyki rokoko tworzyły wnętrza intymne, stwarzające doskonałe warunki do kameralnych spotkań, flirtu, zacieśniania relacji – co było zupełną nowością w ówczesnych aranżacjach. Styl rokoko zrodził wiele niebanalnych i niezwykłych rodzajów niewielkich, łatwych do przesuwania mebli, w tym np. damskie sekretarzyki i toaletki czy pudrezy (czyli stoliki ze składanym lustrem).

Antyki rokoko cechuje wysoka jakość, dekoracyjność, płynne linie, esowate kształty, asymetria. Dekorowane złoceniami, snycerką, intarsjami czy fornirem, urzekają lekkością i  wyszukanymi kształtami.

Komoda w stylu rokoko

Komoda w stylu rokoko

Antyki rokoko we współczesnych aranżacjach:

Ze względu na swój dekoracyjny charakter, odpowiednio zaaranżowane antyki rokoko stworzą bogate, pełne przepychu wnętrza, dlatego są doskonałą bazą dla stylu glamour.  Meble w tym duchu mogą w zaskakujący sposób przełamać surowy charakter mieszkań w stylu industrialnym, będą także prawdziwą perełką wśród mebli tworzących wnętrza vintage.

3. Art deco

Styl art deco pełen jest przeciwieństw. Z jednej strony bardzo ozdobny (dekoracjami bywają już same formy i kształty mebli), dążący do uporządkowania przestrzeni, ale jednocześnie kochający asymetrię i nowoczesne formy. Meble art deco wzbogacano intarsjami, inkrustacjami, czeczotką lub elementami prawdziwej skóry.

Antyki art deco przyjmują formy: okrągłe, geometryczne, kubiczne, a także asymetryczne i symetryczne. Tworzono je z cennych gatunków drzew i nowoczesnych  jak na tamte czasy materiałów, takich jak chrom. Wyglądem przypominają wyjątkowo fantazyjne antyki lub super nowoczesne meble. 

Komoda  w stylu art deco

Komoda w stylu art deco

Antyki art deco we współczesnych aranżacjach:

Styl art deco sam w sobie jest niezwykły i tworzy niebanalne aranżacje. Śmiało można łączyć go także we wnętrzach stworzonych w duchu minimalizmu, ponieważ niektóre antyki art deco mają bardzo nowoczesne i oszczędne formy.

Online shop antykikoneser.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations