Nasze podejście do przedmiotów mocno zmieniło się na przestrzeni ostatnich dwóch, trzech dekad. Z wielkiego szacunku do każdej rzeczy płynnie przeszliśmy do przesadnego konsumpcjonizmu. Dzisiaj moda na docenianie starych rzeczy wraca. Do łask wróciły antyki, meble z okresu PRL-u. Zmienia się też nasze podejście do zwykłych przedmiotów codziennego użytku, a nawet śmieci.  Dlaczego warto zainteresować się tym tematem?

chair-comfort-furniture-1366875

1. Oszczędność

Po co kupować nowe rzeczy, jeśli możemy wykorzystać stare przedmioty i tym samym zaoszczędzić pieniądze? Sposobów na wykorzystanie staroci jest wiele, np.

  • renowacja starych mebli
  • przerobienie mebla na inny (np. starej komody na półkę pod telewizor)
  • nadanie prostym przedmiotom nowych funkcji (np. wykorzystanie drabiny jako wieszaka na ręczniki w łazience)
  • DYI, czyli własnoręczne stworzenie ozdób czy przedmiotów na podstawie tego co mamy w domu (np. wykonanie wazony w stylu rustykalnym ze zwykłego słoika i sznurka)
  • upcykling, czyli przerobienie czegoś prostego na cenniejszy przedmiot (np. wykonanie mebli ogrodowych z belek po rozebranej szopie)

bottles-bright-coffee-grinder-1346413

2. Kreatywność

Aranżowanie mieszkania przy pomocy gazetek z propozycjami słynnych sieci meblarskich jest całkiem proste. Wystarczy wybrać zdjęcie, która nam się podoba, a następnie kupić przedmioty wg klucza określonego przez sieć. Inaczej sprawa się ma z aranżacjami opartymi na przedmiotach trudno dostępnych (takich jak antyki), albo w ogóle zrobionych własnoręcznie. To opcja zdecydowanie bardziej czasochłonna, ale też wymagająca kreatywności. Za to efekty są wyjątkowe: takie mieszkanie jest bardziej „nasze”, a jego wystrój unikalny.

contemporary-couch-decoration-1362385

3. Dobry design

W masowo produkowanych meblach niełatwo odnaleźć ponadprzeciętny zmysł estetyczny. A jeśli już się to zdarzy – współczesne przedmioty zwykle nie są obliczone na służenie wielu pokoleniom. Co innego antyki lub meble wyprodukowane w okresie PRL-u. Te zachwycają wyglądem (dekoracyjności lub przeciwnie – funkcjonalnym minimalizmem), a dodatkowo wyróżniają się trwałością.

4. Moda na eko

Moda na eko to jedno z najbardziej pożytecznych trendów w ostatnim czasie. Szczególnie, że konsumenci zaczynają rozumieć, że bycie eko nie oznacza kupowania przedmiotów z naklejką „eko”. Bycie eko to dokonywanie świadomych wyborów zakupowych (rzeczy wyprodukowanych wg zasad fair trade, z materiałów nieszkodliwych dla środowiska), ale przede wszystkim szacunek do przedmiotów, które mamy i nie produkowanie nowych śmieci. W tym sensie antyki, a także wszelkie przedmioty z „odzysku” są bardzo eko.

art-close-up-ecology-886521

Online shop antykikoneser.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations