Nadmorski krajobraz na wiele osób działa kojąco. Zwykle kojarzymy go z urlopem: czasem relaksu, kontaktu z naturą, kojącym nerwy bezkresnym morzem i palącym słońcem. Nic dziwnego, że wielu z nas lubi powracać do tego klimatu także poza sezonem, we własnym czterech ścianach, aranżując mieszkania i domy w stylu marynistycznym.

Jak powstał się styl marynistyczny?

Narodziny stylu wiążą się z rozwojem żeglugi morskiej. Około XVIII wieku motywy związane z morzem i żeglugą coraz częściej pojawiały się w domach, w formie dekoracji. Za główną propagatorkę stylu uważa się królową Wiktorię, która założyła swojemu synowi, księciowi Edwardowi, marynarski mundurek. Dzięki tej stylizacji marynarskie pasy najpierw znalazły swoje odbicie w modzie, a potem w aranżacji wnętrz. W Polsce styl ten pojawił się dość późno, bowiem dopiero w okresie międzywojennym.

Czym jest styl marynistyczny?

Styl marynistyczny nie ma konkretnych reguł ani ram. Możemy swobodnie łączyć go z innymi stylami, np. skandynawskim, minimalistycznym, angielskim shabby, chic czy rustykalnym. Jego istotą jest urządzenia wnętrz w taki sposób, by te swobodnie nawiązywały do nadmorskiego klimatu czy żeglugi.
Kluczowe w stylu marynistycznym są kolory: odcienie niebieskiego, od jasnego, pastelowego błękitu, po głęboki granat, a także turkusy, żółcie, biel, szarości, odcienie brązu oraz czerwień. Dobrze zadbać o to, by nasza baza (czyli ściany, ale też meble) miały jasne kolory, najlepiej bieli, szarości lub wyblakłęgo niebieskiego. Na takim tle z łatwością wprowadzimy do mieszkania morski powiem świeżości.

Fot. Fotel uszak

Jakie meble i antyki pasują do stylu marynistycznego?

Aranżacje w duchu marynistycznym najlepiej wyglądają na tle stosunkowo prostych mebli. Antyki (o ile mają raczej oszczędne dekoracje) także będą się z nimi komponować. Optymalnie jeśli meble są bielone i/lub celowo postarzane. Sprawdzą się też lakierowane antyki, które będą nawiązywały do wystroju luksusowych kajut.
Do stylu marynistycznego pasują naturalne materiały: drewno, rattan, kamień, juta, płótno.

Fot. Stół z 4-ma krzesłami

Jak wybierać dodatki w stylu marynistycznym?

Wybór dekoracji w stylu marynistycznym jest bardzo szeroki, dlatego starajmy się nie ograniczać jedynie do pamiątek z wakacji (szczególnie tych lekko kiczowatych). Gipsowe latarnie i ramki z motywem morza zdecydowanie nie dodadzą aranżacji charakteru i elegancji. Jak zwykle, najbezpieczniej postawić na maksymalnie naturalne dodatki, np.:

  • Przedmioty wykonane z kawałków drewna, które dryfowało po morzu (tace, podstawki, półki)
  • Kompozycje z muszli lub kamieni, np. ułożone w dużym słoju
  • Dekoracje wykonane ze szkła, np. butelek – w formie oświetlenia, wazonów
  • Ozdoby ze sznura czy worka jutowego, np. w postaci zasłon
  • Materiały w pasy, np. w formie obić mebli czy dywaników

Warto poeksperymentować i wykonać niebanalne ozdoby np. z wioseł, sieci rybackich czy desek do surfowania.

Online shop antykikoneser.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations