Meble antyczne mają swój czar: nadają wnętrzom niepowtarzalnego charakteru, zachwycają swoim kunsztem wykonania. Nic dziwnego, że antyki w domu/mieszkaniu to marzenie nie tylko znawców sztuki, ale też wszystkich tych, którzy po prostu cenią piękne przedmioty i rzemieślniczą pracę. Jak wprowadzić meble antyczne do współczesnych wnętrz? O tym poniżej.

1. Wykończenie wnętrza: czyli stosowna oprawa

Teoretycznie antyki najpiękniej prezentują się w stylowo wykończonych wnętrzach, na tle marmurowej podłogi lub drewnianego parkietu, ścianach dyskretnie ozdobionych sztukaterią, w towarzystwie drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej nawiązującej stylem do dawnych dworków czy kamienic.

Jednak także nowoczesne style wykończenia wnętrz dobrze współgrają z antykami. Pojedyncze meble antyczne na tle stylu industrialnego wyglądają jak najpiękniejsze dzieła sztuki. Surowość betonu, szkła i metalu kontrastująca z bogactwem dekoracji mebli antycznych tworzy wyjątkowe, eklektyczne aranżacje. Podobnie sprawa ma się ze stylem minimalistycznym czy skandynawskim.

Nieważne czy nasze meble antyczne będą stały w mieszkaniu w duchu industrialnym czy klasycystycznym, pamiętajmy że wykończenie wnętrz powinno cieszyć oko dobrej jakości materiałami i/lub naturalnymi rozwiązaniami.

2. Wyborowe towarzystwo: czyli antyki i inne wyposażenie

Antyki korespondują zarówno z innymi wiekowymi meblami, jak i ze współczesnym wyposażeniem wnętrz. Oczywiście o ile zrobimy to z pomysłem. Do wyboru mamy trzy opcje:

Wnętrza historyzowane

Pierwsza opcją jest wyposażenie domu w antyki z jednej epoki, a najlepiej zakupienie całych kompletów mebli. Takie 100% historyzowane wnętrza mogę jednak być trudne do odtworzenia, bowiem często antyki nawet w obrębie jednego stylu są wykonane z różnych materiałów lub mają nieco inne dekoracje. Dodatkowo, aby antyki pasowały do współczesnym wnętrz, te powinny być wykończone w jasnych kolorach i pozbawione przesadnej ilości dekoracji, by ostatecznie aranżacja nie przytłaczała muzealnym charakterem.

Antyczny eklektyzm

W tym wariancie istotny jest klucz wg którego dobieramy meble, p. kolor, styl dekoracji, rodzaj materiału z którego zostały wykonane. Oczywiście możemy zestawiać ze sobą kontrastowe antyki: np. lekkie i jasne Ludwiki Filipy z ciężkimi, ciemnymi meblami w stylu bretońskim. Ważne jednak, by budować całą aranżacje na meblach które mają wspólny mianownik.

Fot. Komoda antyczna w stylu Bretońskim

Współczesny eklektyzm

W tym wariancie budujemy całą aranżacje na kontraście: dobieramy współczesne meble i sprzęty o nienachalnej, minimalistycznej linii oraz dekoracyjne antyki. Dzięki temu wnętrza zachowują nieco nowoczesnego charakteru i jednocześnie wydobędą piękno z mebli antycznych.

3. Stosowne dekoracje, czyli mniej znaczy więcej

Dawne meble przykuwają uwagę precyzją wykonania oraz zachwycającymi dekoracjami, takimi jak rzeźbienia, intarsje, inkrustacje. Współczesne meble i dodatki na tym tle wypadają co najmniej blado. Tym samym jeśli chcemy wprowadzić antyki do współczesnych wnętrz, dobrze aby to właśnie one były główną ozdobą aranżacji: dziełami sztuki. To podkreśli piękno antyków i jednocześnie pozwoli zachować współczesny charakter naszym wnętrzom.

Stawiając na ciężkie, mięsiste zasłony, wzorzyste tapety, misternie wykonane serwety na wszystkich meblach, obrazy w ciężkich ramach, świeczniki i ozdobną porcelanę w towarzystwie kompletów mebli antycznych, możemy sprawić, że nasze mieszkanie zyska nieco muzealny charakter.

Online shop antykikoneser.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations