Jednym z najciekawszych stylów meblarskich w XVIII wieku jest styl chippendale, który wciąż cieszy się dużą popularnością. Elegancja i wyjątkowy charakter nietypowych, rzadkich mebli przyciągają wzrok. Obecnie antyki w stylu chippendale to luksusowy element wystroju wnętrz. Poznaj historię i najważniejsze cechy tego stylu. 

Jak powstał styl chippendale?

Styl Chippendale to niejednorodny, nieoczywisty styl meblarski. Powstał w połowie XVIII wieku. Jego nazwa pochodzi od Thomasa Chippendale’a – angielskiego stolarza i projektanta. Rzemieślnik był tzw. ebenistą, czyli osobą, która zajmuje się artystyczną sztuką wytwarzania mebli. Jego dziełem życia był wzornik „Gentlemen and Cabinet-makers Director” zawierający gotowe projekty i rysunki mebli. Moda na styl chippendale szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie.

Styl chippendale – cechy

Najważniejszą cechą stylu chippendale jest eklektyzm. Ów termin oznacza: połączenie różnych elementów w jedną kompozycyjną całość. Tym, czym wyróżniał się styl, powstały z rąk Thomasa Chippendale’a, jest… brak jakiegokolwiek stylu. Spajał on w sobie stylu gotyckiego, rokoko oraz sztuki chińskiej. 

Styl gotycki w chippendale reprezentują ostre łuki, rozety czy maswerki – wykorzystane w projektach mebli. 

Styl rokoko można zauważyć w obrębie luster, ram, kandelabrów, konsoli – odznaczających się bogatym wzornictwem i rzeźbami. Przykład? Zakończenia nóżek w postaci kul ujętych w szponach ptaka. 

Jeśli chodzi o sztukę chińską w meblarstwie i wystroju wnętrz, to w XVIII wieku powstał osobny kanon dla niej – o nazwie chinoiserie. 

Styl chippendale gwarantuje bogactwo wzorów, wykończeń, rzeźb. Zaskakuje pięknem i niezwykłością. Krytycy zarzucają mu zbytnie przeładowanie dekoracjami i dodatkami. 

Warto wyróżnić tzw. uproszczony styl chippendale, czyli antyki wykonane przez twórców mniej zaangażowanych i mniej doświadczonych. 

Meble w stylu chippendale – cechy

Meble w stylu chippendale cechują się solidnością wykonania. Są funkcjonalne, wygodne, eleganckie, dekoracyjne. Wykonywano je główne z trwałego, efektownego drewna mahoniowego. Jedynie intarsję tworzono z innych materiałów – hebanu lub drzewa różanego. 

Niemal w każdym antyku w stylu chippendale pojawiają się bogate zdobienia w postaci rzeźbień. Często można spotkać nogi stołów, krzeseł wykończone motywem zwierzęcym. Przykładem są nogi delfina lub tzw. esowate nogi (kabriolowe, zakończone lwią łapą). 

Online shop antykikoneser.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations