Styl Ludwika Filipa ma swoje początki w latach 1830-1848, w czasach panowania we Francji cesarza Ludwika Filipa – nastała wtedy złota epoka wielkiej burżuazji, tzw. Monarchia Lipcowa. Wyróżniał się bogatymi ornamentami i  eksponowaniem dekoracji (np. usłojenia drewna), podkreślanych przez politurę. Poznajmy charakterystyczne cechy antyków w tym stylu. 

Styl Ludwika Filipa – podstawowe informacje

Styl Ludwika Filipa w meblarstwie – swoisty odpowiednik środkowoeuropejskiego biedermeieru – cechował się eklektyzmem, nawiązaniem do przeszłości oraz… wygodą. Nawiązywał do sztuki użytkowej rokoka, renesansu, baroku, gotyku. W przeciwieństwie do poprzednich epok, antyki w stylu Ludwika Filipa tworzono w seriach identycznych egzemplarzy (ze względu na rozwój przemysłu meblarskiego) – działo się to ze szkodą dla zdobnictwa. 

Meble w stylu Ludwika Filipa – cechy

Meble w stylu Ludwika Filipa wykonywano z drewna mahoniowego, hebanowego, palisandrowego lub drzewa różanego. Z gatunków europejskich wybierano gruszę i buk. Ich charakterystycznymi elementami były wygięte, esowate nogi i naroża z licznymi ozdobami, gzymsami, abstrakcyjnymi ornamentami (bazowały na motywach roślinnych, ślimacznicach, esowatych konsolkach). Antyki zdobiono snycerką. 

Przykłady mebli w stylu Ludwika Filipa

Najcharakterystyczniejszym elementem mebli w stylu Ludwika Filipa były kabriolowe (esowato wygięte) nóżki. Stoły i biurka miały okrągłe lub owalne blaty. Szczególną uwagę warto zwrócić na małe stoliczki o różnym przeznaczeniu, przypominające fantazyjne rzeźby, wyposażone w specjalne przegródki i szufladki – niciaki, karciaki, stoliki nocne, stoliki do czesania. 

Fotele i kanapy, charakterystyczne dla stylu Ludwika Filipa, były wyjątkowo komfortowe – zawdzięczały to sprężynom w siedziskach. Kształtem przypominały tapicerowane krzesła z podłokietnikami. Najbardziej typowe z nich to: fauteuil crapaud (fotel napoleonka) oraz fotel wolter (nazwa nawiązuje do francuskiego pisarza, Woltera, który podobno uwielbiał przesiadywać w siedziskach tego typu). Modne były również asymetryczne, wygodne szezlongi.

Masywne i ciężkie szafy różniły się od pozostałych mebli – zamiast lekkich, wygiętych nóżek miały zabudowane cokoły. Ich zwieńczenie stanowił ozdobny gzyms, były zdobione snycerką lub fornirami. Wykonywano je z litego drewna, marmuru, kamienia. 

Ze względu na niewielkie rozmiary i praktyczne cechy, antyki w stylu Ludwika Filipa idealnie wpisują się we współczesne, eklektyczne aranżacje.

Online shop antykikoneser.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations