Historyczna architektura, piękne fasady, wysokie sufity, przestronne wnętrza: te cechy kamienic sprawiają, że ich wnętrza wspaniale korespondują z antykami. Jakie style w meblarstwie najbardziej pasują do mieszkań w kamienicy? O tym poniżej:

Styl francuski

Kojarzymy go z paryskimi kamienicami: z dużymi oknami, wysokimi sufitami, parkietem w jodełkę i klasyczną sztukaterią. Wnętrza francuskie urządzone są w stylu eklektycznym: ludwikowskie antyki czy empiry przeplatają się z designerskimi meblami i dziełami sztuki. Kryształowe, pełne przepychu żyrandole harmonijnie współgrają z nadgryzionymi zębem czasu, drewnianymi, podwójnymi drzwiami. Styl francuski to kwintesencja nonszalancji i elegancji.

Intarsjowany sekretarzyk w stylu Ludwika XVI

Fot. Intarsjowany sekretarzyk w stylu Ludwika XVI

Więcej o stylu francuskim w artykule: Poznaj 6 zasad aranżacji w stylu francuskim

Styl klasyczny

Kamienice są stylowe, a harmonijne i symetryczne klasyczne aranżacje podkreślają ich elegancki charakter. Antyki, wpisujące się w styl klasyczny, wykonane są z doskonałych jakościowo materiałów. Cechują je wysmakowane i jednocześnie dość oszczędne zdobienia oraz doskonałe proporcje. W kamienicach urządzonych klasycznie obowiązkowo powinny znaleźć się gustowne sztukaterie, naturalne materiały i drewniane i/lub marmurowe podłogi.

Zegar Gustav Becker

Fot. Zegar Gustav Becker

Więcej o stylu klasycznym w artykule: Wnętrza w klasycznym wydaniu

Empire

Antyki w stylu empire są monumentalne: wszak miały podkreślić potęgę cesarstwa. Duże przestrzenie mieszkań w kamienicach umożliwiają odpowiednią ekspozycję tych majestatycznych mebli. Wnętrza zaaranżowane w stylu Empire cechuje symetria i bogactwo ozdób. Do aranżacji w duchu Empire pasują pozłacane dodatki, np. stojące zegary oraz dekoracje z motywami inspirowanymi starożytnym Egiptem, Grecją czy Rzymem.

Zabytkowa sekretera w stylu Empire

Fot. Zabytkowa sekretera w stylu Empire

 

Więcej o stylu Empire w artykule: Styl empire, czyli cesarskie wnętrza

Styl secesyjny

Niektóre kamienice kryją w swoich wnętrzach prawdziwe skarby, np. spiralne schody z kutymi poręczami w roślinne motywy. Takie wejście do mieszkania to doskonały powód, by urządzić je w stylu secesyjnym. Antyki w tym duchu zachwycają płynnymi liniami, asymetrycznymi formami i niezwykłymi ornamentami, przybierającymi np. formy roślinne czy geometryczne. W mieszkaniu urządzonym w duchu secesyjnym nie powinno zabraknąć dzieł sztuk nawiązujących do stylu. Mile widziane są takie witraże, np. z motywami kwiatowymi. Kamienica w takiej aranżacji kusi tajemniczością i artystycznymi odwołaniami.

krzesła w stylu secesyjnym

Fot. Komplet 4 krzeseł w stylu secesyjnym