Niewielki metraż jest sporym wyzwaniem aranżacyjnym, w którym na pierwszym planie zawsze powinna być ergonomia i funkcjonalność. Ale małe mieszkania potrafią być co najmniej tak samo wygodne, jak i piękne, jak te o dużej powierzchni.
Zalety małych metraży
Zwykle mówiąc o małych metrażach, skupiamy się na minusach. Ale małe mieszkania i domy też mają swoje zalety. Na pewno są w każdym aspekcie bardziej ekonomiczne: od wykończenia, przez umeblowanie, po ogrzewanie. I chociaż jeszcze dekadę temu posiadanie mieszkania czy domu powyżej 100 metrów było utożsamiane z sukcesem i “dorobieniem się”, obecnie budowanie domów o metrażu 80, 60 metrów kwadratowych zyskuje coraz więcej zwolenników i traktowane jest jako mądry wybór.
Małe metraże mają też tę zaletę, że łatwiej urządzić je w przytulny sposób. Jest również mniej sprzątania, co wpisuje się w modny obecnie trend ograniczania konsumpcjonizmu. Domy i mieszkania o małym metrażu paradoksalnie bywają też urządzane bardziej ergonomicznie, bo nie ma tam miejsca na pomyłki i niewykorzystane przestrzenie.
Znaczenie światła i kolorów w małych pomieszczeniach
Często powtarzanym mitem dotyczącym aranżacji mniejszych metrażowo wnętrz jest twierdzenie, że ciemne kolory je pomniejszają. Przeciwnie: odpowiednie użycie ciemnych kolorów może spotęgować wrażenie głębi i optycznie powiększyć wnętrza. Oczywiście faktem jest, że ciemne kolory nie powinny dominować w aranżacji, natomiast zgrabne ich użycie jest bardzo mile widziane.
Na małych metrażach niedoceniane jest też oświetlenie, bo panuje przekonanie, że jedna lampa na środku sufitu jest wystarczająca. To kolejny ogromny błąd: oświetlenie jest niezbędne w miejscach gdzie pracujemy (np. w kuchni, w kąciku na biuro), ale to również nasz sprzymierzeniec w budowaniu ciekawych aranżacji.
Oświetleniem tworzymy klimat, akcentujemy strefy, podkreślamy najciekawsze elementy wnętrza i powiększamy przestrzeń optycznie.
Meble i antyki w małym mieszkaniu
W małym mieszkaniu każdy mebel ma znaczenie. Czasem, by zaoszczędzić miejsce, warto postawić na meble modułowe, składane, które nadadzą pomieszczeniom multifunkcyjności. Rozkładane kanapy, stoliki, a nawet krzesła, potrafią sprawić, że nawet największe potrzeby pomieszczą się na skromnym metrażu.
Kolejnym ważnym elementem takich aranżacji jest miejsce na przechowywanie. W tym przypadku nieoceniona jest zabudowa na wymiar, np. w postaci szafy pod sufit, czy szafek w miejscach nieoczywistych i trudno dostępnych, w których możemy przechowywać przedmioty używane rzadko albo sezonowo.
A co z antykami? Czy pasują one do takich mieszkań, czy nie będą przytłaczające? Wszystko zależy od naszego pomysłu na wnętrza. Jeśli meble na wymiar i modułowe będą wykonane w estetyce minimalistycznej, bez zbędnych detali, pojedyncze antyki, np. w postaci konsoli, oświetlenia, zastawy, będą bardzo elegancką dekoracją wnętrz.
Pamiętajmy jednak, że antyki na małych metrażach nie powinny być zbyt monumentalne, by nie przytłaczały aranżacji. I ważne też, by nie były tylko do podziwiania, ale stanowiły praktyczny element wyposażenia wnętrz.
Małe wnętrza mogą zachwycać swoją przytulnością, pomysłowością, komfortem i praktycznością. To od nas zależy czy potraktujemy je jako fascynujące wyzwanie aranżacyjne, które dopieścimy w każdym calu, czy postawimy na nudne minimum. W małych mieszkaniach tak samo jest miejsce na kolory, wzory, antyki i piękne przedmioty: o ile mamy na nie odpowiedni pomysł.
Latest posts
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024