Narodziny stylu Biedermeier zapoczątkowały prawdziwą rewolucję w meblarstwie. Dotychczas o meblach myślano albo w kategoriach absolutnie podstawowego wyposażenia wnętrz, ułatwiającego codzienne funkcjonowanie (ale bez szczególnego myślenia o wygodzie, o estetyce już nie wspominając), albo w kontekście dóbr luksusowych, pełniących przede wszystkim funkcję reprezentacyjną, na które mogą pozwolić sobie wyższe strefy.

Bogacenie się mieszczan w Niemczech i Austrii odwróciło te trendy. Okazało się bowiem, że zwykli ludzie też chcieliby żyć ładnie i na coraz więcej ich stać. Takiemu myśleniu sprzyjał też rozwój przemysłu, który pozwalał na masowe (a co za tym idzie tańsze) produkowanie mebli. 

Dlaczego Biedermeier był powszechnie krytykowany?

Trudno się dziwić, że na styl Biedermeier (jak to zwykle na innowacyjne pomysły) spadła fala krytyki. Osobom z wyższych sfer nie mieściło się w głowie, że można produkować zwykłe-ładne meble, na które stać zwykłych ludzi. Biedermeier krytykowano za domniemany kicz, a jego fanów - za ciasnotę umysłu. Wszak w głowach wielu ludzi nie mieściło się, że meble mogą być wygodne i estetyczne, a jednocześnie nie być monumentalne, ciężkie i ozdobne jak np. przedmioty w duchu Empire. 

Co ciekawe, mimo tak negatywnych ocen, styl Biedermeier zdobył ogromną popularność w niemal całej Europie i w wielu państwach nabrał niepowtarzalnego charakteru. Jego największy rozkwit przypadł na  1815-1848, ale do dzisiaj antyki w duchu Biedermeier są bardzo cenione.

Czym charakteryzuje się Biedermeier?

Antyki w duchu Biedermeier to synonim solidności i niewymuszonej elegancji. Jego twórcy czerpali inspiracji z Empire, ale stawiali w swoich dziełach na pierwszym miejscu wygodę i funkcjonalność. Tak powstały trwałe meble, w Polsce najczęściej wykonane z dębu, orzecha i wiśni, których główną ozdobą był dyskretny i elegancki fornir.

Aranżacje biedermeierowskie są przytulne, kameralne i jasne. Wypełniają go meble wpisujące się w hobby właścicieli (np. stolik karciak, niciak) oraz nowoczesne jak na tamte czasy sofy i fotele z wygodnymi, sprężynowymi siedziskami.

Wnętrza dopełniają miękkie dywany, tapicerowanie mebli, ozdobne tapety, fikuśne firanki i długie zasłony. Ściany przepełnione są portretami i romantycznymi pejzażami.

Całości dopełnia ciepła kolorystyka, motywy kwiatowe i charakterystyczne dla tego stylu: grube pasy na tkaninach.

Biedermeier dlaczego jest tak lubiany w Polsce?

Styl Biedermeier ma szczególną pozycję w Polsce. Po pierwsze, nierozerwalnie wpisał się w klimat polskich dworków. W meblach tworzonych w tym duchu wyczuć można wpływy arystokracji, tym samym nabrał on u nas bardzo eleganckiego, charakteru. Po drugie, ze względu na burzliwe historycznie czasy w Polsce, przez długi czas to właśnie antyki Biedermeier były najbardziej dostępnymi meblami z historią w naszych rodzimych antykwariatach.