Co, poza osobistymi preferencjami, wpływa na zakup mebli antycznych? Które antyki są w Polsce najpopularniejsze? Mebel do renowacji vs odrestaurowany który lepiej wybrać? Na te i inne pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

living-room-victorian-historic-vintage-40504

Jakie antyki są najpopularniejsze w Polsce?

Na wybory klientów wpływa moda, która zmienia się na przestrzeni lat, a także dostępność. W Polsce najbardziej popularne są Biedermeiery, a także eklektyki. Coraz chętniej kupowane są także antyki w stylu rokoko, secesyjnym czy modernistyczne meble Art Deco.

komoda antyczna

Fot. Komoda Biedermeier

Które antyki są najbardziej pożądane przez kolekcjonerów?

Najcenniejsze i budzące największy podziw są te najbardziej wiekowe antyki. Należą do nich rzadkie, ale wyjątkowo kunsztowne, stworzone przez prawdziwych mistrzów snycerki meble barokowe. W cenie jest też np. Ludwik Filip.

Czy warto kupować antyki do renowacji?

Profesjonalni renowatorzy mają za sobą lata praktyki pod okiem mistrza. Tym samym ich wiedza i umiejętności są w cenie. Jeśli zdecydujemy się na zakup antyku do remontu, może okazać się, że finalnie jego cena będzie podobna (albo wyższa) od antyku po renowacji. Najgorsze co można zrobić, to oddać cenny przedmiot do pracowni, gdzie renowacje wykonuje się tanio i szybko. Dlaczego?

  • odrestaurowanie starego mebla powinno opierać się na metodach i recepturach stosowanych podczas tworzenia danego przedmiotu
  • prawdziwa renowacja bywa bardzo czasochłonna (może wiązać się np. z wielokrotnym nakładaniem politury)

Co więcej, źle odrestaurowany antyk może bezpowrotnie stracić na wartości.

antyczna witryna

Fot. Antyczna witryna z około 1880 roku

Antyki mają czasem nawet kilkaset lat, czy są zatem trwalsze od współczesnych mebli?

I tak, i nie. Oczywiście antyki wykonane przez mistrzów rzemiosła, z litego drewna, z wielkim kunsztem, są trwalsze od lakierowanych mebli ze sklejki. Z drugiej strony są też zwykle mniej odporne na wilgoć (ze względu na pokrywającą je politurę czy wosk), a delikatne rzeźbienia stosunkowo łatwo uszkodzić. Dlatego im starsze i cenniejsze mamy egzemplarze w swoim domu, tym bardziej powinniśmy dbać o właściwą temperaturę (optymalna jest stała temperatura pokojowa) i wilgotność powietrza (nie wyższa niż 70%) we wnętrzach.

pexels-photo-285857

O co koneser antyków może poszerzyć swoją kolekcję?

To, że antyki są zwykle dobrym pomysłem na zamrożenie kapitału nie jest tajemnicą. Ale to nie jedyne starocie, które zyskują na wartości z czasem. Koneserzy antyków śmiało mogą poszerzyć swoją kolekcję starych rzeczy o:

  • rzemiosło artystyczne antyczne meble, w towarzystwie wiekowej, porcelanowej zastawy (np. Rosenthal), szkła i srebra, albo stylowe toaletki wypełnione biżuterią o bogatej historii to idealne połączenie.
  • wina klimatyczna piwnica z winami idealnie wpiszę się w styl domu z duszą, wypełnionego stylowymi meblami. Ponadto inwestowanie w wina jest bardzo popularne na Zachodzie i co ważne przynosi realne zyski.
  • monety numizmatyka przeżywa w Polsce renesans. Po pierwsze, zbieranie monet zwyczajnie wciąga. Po drugie, to idealny sposób na inwestycję dla osób, które nie posiadają na ten cel zbyt wielkich środków.