Historia luster sięga podobno czasów paleolitu. A jak aranżować lustra we współczesnych wnętrzach i przede wszystkich: dlaczego warto to robić?
Lustra: do zadań specjalnych i zupełnie zwyczajnych
Antyczne lustra to wyjątkowo wdzięczne przedmioty: posiadają nie tylko funkcje dekoracyjne są niczym biżuteria dla domu, a także wydobywają piękno z otoczenia dzięki ich odbiciu wnętrza nabierają wielowymiarowości. Poza pogłębieniem, czyli optycznym powiększeniem wnętrz, lustra rozświetlają pomieszczenia. Umiejętnie zaaranżowane oświetlenie, połączone z lustrami, potęguje efekt rozjaśnienia. Ponadto dzięki lustrom można nadawać aranżacjom nutki tajemniczości czy też niezwykłości, wykorzystując właśnie odbicia: np. poprzez zawieszenie luster na przeciwległych ścianach. Dzięki swoim właściwościom, lustra szczególnie polecane są do małych mieszkań czy nieustawnych pomieszczeń. Za ich pomocą zmienimy ciemną kawalerkę, w jasne i przytulne mieszkanie, czy długi pokój, w optycznie proporcjonalny i ustawny. Na dużych metrażach lustra zwiększają wrażenie przestrzenności.
Dzięki swojej wszechstronności, a także ze względu na aspekt dekoracyjny, antyczne lustra sprawdzą się nie tylko w garderobie, holu czy łazience (czyli wszędzie tam, gdzie najczęściej oceniamy swój wygląd), ale też w pokoju dziennym, jadalni, sypialni, gabinecie czy pokoju gościnnym. Przed decyzją o zakupie lustra, poza wyborem czysto estetycznym, warto dobrać kształt i rozmiar luster do konkretnych zadań:
- w łazience najlepiej sprawdzą się szerokie, dobrze oświetlone lustra, których odbicie obejmie naszą sylwetkę od linii obojczyków wzwyż
- hol i garderoba to idealne miejsca na podłużne lustro, w którym dokładnie ocenimy całą naszą sylwetkę
- sypialnia pomieści w sobie dwa lustra: to w toaletce, przy którym można się malować/zakładać biżuterię i duże lustro
- gabinet, salon, pokój dzienny, kuchnia w tych miejscach lustra mogą pełnić rolę przede wszystkim dekoracyjną, doskonale wyglądają np. lustra zawieszone nad komodą.
Fot. Lustro antyczne empire
Lustra antyczne więcej niż funkcjonalność
W aranżacjach wnętrz modne są ostatnio tafle luster wtopione w meble czy ściany: takie rozwiązania są minimalistyczne. nowoczesne, dają dużo możliwości wpływania na ogólny odbiór aranżacji (pozwalają swobodnie stosować wszystkie optyczne triki). Za takimi rozwiązaniami przemawia również cena. Dlaczego zatem warto inwestować w drogocenne, delikatne lustra antyczne? Nadadzą one wnętrzom stylu, prestiżu, będą absolutnie wyjątkowym elementem ozdobnym i funkcjonalnym. Co więcej, antyczne lustra pasują do większości stylów:
- do wnętrz minimalistycznych, nowoczesnych, w stylu, francuskim czy glamour pasują lustra bogato zdobione, np. barokowe czy Ludwiki
- do wnętrz klasycznych, a także bogato zdobionych, a nawet industrialnych można wprowadzać lustra o prostych ramach, np. drewnianych
Fot.: Mahoniowe antyczne lustro z przełomu XIX i XX w
Małe, antyczne lustra o podobnych kształtach i w różnych ramach, zawieszone obok siebie, będą wyglądać niczym ozdobne kolaże i staną się ciekawą alternatywą dla obrazów czy rodzinnych fotografii. Pojedyncze, bogato zdobione antyczne lustra, zawieszone nad kominkiem, są niczym przysłowiowa wisienka na torcie w dekoracji salonu, a lustra zamontowane w jadalni, na przeciwko stołu, tworzą niesamowity klimat.
Co najważniejsze antyczne lustra są nie tylko cenne ze względów materialnych, ale też sentymentalnych. Wyobraźmy sobie przeglądanie się lustrze, w którym przez wieki przeglądali się nasi przodkowie, albo przeciwnie zupełnie obce osoby, ale może znane, może bohaterskie, może z pięknym życiorysem, z ciekawym życiem? Żadne współczesne lustro nie będzie tak tajemnicze i inspirujące, jak antyczne lustra z duszą.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024