W XIX Niemczech nie brakowało krytyków stylu Biedermeier. Złośliwi twierdzili, że nie ma w nim nic wartego uwagi, bowiem za jego stworzeniem nie stała żadna wielka idea, poza wygodą i funkcjonalnością. Dzisiaj na szczęście rozumiemy, że właśnie wygoda i funkcjonalność są najwyższą wartością mebli, które przecież kupujemy po to, by wygodnie żyć. Przy okazji Biedermeiery są też ponadczasowo piękne. Czy to nie brzmi zbyt idealnie?

antyczna komoda

Fot. Komoda Biedermeier

Co musisz wiedzieć o meblach Biedermeier?

Większość stylów w meblarstwie pojawiała się niejako „przy okazji” zmieniających się trendów w architekturze i sztuce. Tym samym antyki były tworzone zgodnie z filozofią i duchem danej epoki, zachwycając walorami estetycznymi, co nie zawsze przekładało się na komfort ich użytkowania. Ze stylem Biedermeier było inaczej – ten narodził się z potrzeb formującej się w XIX-wiecznych Niemczech klasy średniej. A czego chcieli ówcześni bogacący się mieszczanie? Pragnęli mebli ładnych, ale wygodnych, trwałych, funkcjonalnych, po prostu „dla ludzi”. W ten sposób powstały Biedermeiery:

  • czerpiące ze stylu Empire, ale pozbawione właściwej dla niego sztuczności i przepychu;
  • cechujące się dość prostymi kształtami i organicznymi ozdobami – podporządkowanymi użyteczności mebla;
  • szalenie wygodne, wyposażone w sprężyny zamontowane w siedziskach, o ergonomicznych kształtach;
  • wykonane z rodzimych gatunków drzew, takich jak orzech, grusza, wiśnia czy czereśnia, dlatego przystępne cenowo,

ff50381f6f9506c01324882ff49228fd

Fot. Sofa antyczna Biedermeier

Jak rozwijał się Biedermeier w Polsce?

Polacy pokochali Biedermeier i uwielbiają go po dziś dzień – nie przypadkiem antyki tego właśnie stylu są najchętniej kupowane na rodzimym rynku antyków. Na naszych ziemiach styl ewoluował jednak na własnych zasadach, tworząc dwa odłamy, widoczne głównie w malarstwie:

  • miejski – podobnie jak w Niemczech – odpowiadający na potrzeby mieszczan, wyrażający się w portretach i dziełach satyrycznych;
  • szlachecki – zorientowany na tradycję i historię, podkreślający dążenia i wartości arystokracji, przedstawiający sceny rodzajowe, a także poruszający motywy historyczne.

Dabrowski_Pawel_Pelizzaro

Fot. Portret Pawła Pelizzaro, Bonawentura Dąbrowski – jeden z najbardziej znanych polskich obrazów w stylu Biedermeier

Dlaczego wnętrza urządzone w stylu Biedermeier są tak urzekające?

Biedermeierowi zarzucano brak wartości artystycznych, jednak to właśnie ta „zwyczajność” jest jego największym atutem. Antyki Biedermeier miały za zadanie tworzyć wnętrza pozbawione sztucznej wyniosłości, za to przytulne, komfortowe, pozwalające cieszyć się życiem rodzinnym. Styl ten stawiał także na podtrzymywanie tradycji. Chociaż antyki Biedermeier nie były „wysokobudżetowe”, do dzisiaj zachwycają wysoką jakością wykonania oraz trwałością.

antyczne lustro

Fot. Lustro z Konsolą w stylu Biedermeier

Jak zaaranżować antyki Biedermeier we współczesnych wnętrzach?

Proste, praktyczne, ergonomiczne, skromnie zdobione, a zarazem harmonijne i eleganckie Biedermeiery są bardzo wdzięczne w aranżacji. To najlepszy wybór w przestrzeniach stworzonych w duchu dworkowym. Jako pojedyncze antyki wprowadzane do mieszkań czy domów z akcentem nowoczesnym tworzą eklektyczne, wyjątkowe wnętrza. Dobrze wyglądają w kompletach, bowiem ze względu na swój wygląd i użyteczność nie sprawiają, że otoczenia nabiera „muzealnego” charakteru.