Antyki mają wiele zalet, ale wciąż sporo osób boi się wprowadzić je do swoich wnętrz. Jakie są najczęstsze obawy pasjonatów antyków i jak je rozwiązać? Rozpoczynamy serię porad, dzięki której wszyscy miłośnicy dobrego smaku i szyku będą mogli ozdobić swoje mieszkania stylowymi, unikatowymi meblami.

Antyczne meble to użytkowe, misternie wykonane dzieła sztuki. Mogą poszczycić się solidnością i długowiecznością. Wspaniale znoszą upływ czasu nawet jeśli na ich powierzchni widać zarysowania, przetarcia czy pęknięcia, zachowują swój urok. Wobec ich efektownych zdobień i niezwykle eleganckich form nie sposób przejść obojętnie, dlaczego więc nie wykorzystać ich w swoich wnętrzach?

Problem: Nie chcę zrobić muzeum ze swojego domu

Czasem osoby wrażliwe na piękno antyków zachwycają się nimi jedynie na wystawach. Kochają klimat minionych epok, wspaniale czują się zwiedzając tak liczne w polskim krajobrazie dworki czy pałace, ale mieszkać wolą w nowoczesnych wnętrzach.

Niejednokrotnie słyszałam: Antyczne meble robią na mnie ogromne wrażenie, ale traktuję je jak eksponaty. Uwielbiam ich dekoracyjność i przepych, ale we własnym mieszkaniu stawiam na funkcjonalne rozwiązania i proste formy. Źle znosił(a)bym codzienność w pomieszczeniach przytłoczonych ciężkimi meblami, zdominowanych przez ogromne szafy, stare komody, masywne stoły.

Rozwiązanie: Zaaranżuj romans nowoczesnego z wiekowym

Powyższy problem łatwo rozwiązać antyczne meble z powodzeniem można wprowadzać do mieszkań urządzonych w stylu modern czy industrialnym. Meble klasyczne kochają minimalizm. Ta pozornie ekstrawagancka mieszanka pozwala połączyć uwielbienie do antyków z pragnieniem życia w funkcjonalnym, komfortowym wnętrzu.

Surowe, jasne, przestrzenne wnętrza wykończone drewnem, stalą, betonem i szkłem, urządzone prosto i funkcjonalnie, są doskonałym tłem dla starych mebli. Antyki pełnią w takim układzie dwie funkcje: ocieplają mieszkanie, a także są główną dekoracją.

Jak wprowadzić stare meble do nowoczesnych wnętrz?

1. Antyk nie może być jedynym elementem z innej epoki we współczesnym mieszkaniu. Aby aranżacja wnętrza było spójna, do głównego akcentu czyli antyku, powinniśmy dobrać inne elementy zgodne z jego stylistyką.

Przykładowo: Zdecydowałeś się na zakup zdobnej konsoli i umieściłeś ją w sypialni, pod oknem. Postaw na niej barokowy wazon. Zamontuj na ścianie duże lustro w złotej, dekoracyjnej oprawie. Na fotelach lub łóżku połóż poduszki stylizowane na barokowe.

2. Nie traktuj antyków jak eksponaty muzealne. Mają one nie tylko zdobić Twoje mieszkanie, ale także być użyteczne.

Przykładowo: Odziedziczyłeś piękne fotele antyczne i chciałbyś ustawić je w oszczędnie i nowocześnie zaaranżowanym gabinecie. Wykorzystaj je do stworzenia strefy wypoczynkowej, przeznaczonej do czytania lektur. Ustaw fotele w ergonomiczny sposób. Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu umożliwiającym czytanie i stoliku, przy którym będziesz mógł wygodnie wypić kawę.

3. Antyki w nowoczesnych wnętrzach dobrze sprawdzają się w pojedynkę. Jeśli wprowadzisz ich zbyt dużo, osiągniesz efekt przepychu, a nawet kiczu.

Przykładowo: Zdecydowałeś się na elegancką serwantkę w stylu Ludwika Filipa do jadalni. Nie musisz do kompletu kupować stołu i krzeseł w tej samej konwencji. Wykorzystaj proste i nowoczesne meble, które nadadzą lekkości Twojej jadalni.

serwantka w stylu ludwia filipa

Eklektyzm we wnętrzu jak go ugryźć?

Łączenie stylów

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z łączeniem stylów, staraj się na początku ograniczyć do dwóch trendów. Oczywiście ideą eklektyzmu jest mieszanie mebli z różnych epok, ale to zadanie wymagające dużego wyczucia estetycznego. Decydując się na zabawę z wieloma stylami jednocześnie, opracuj klucz, który będzie łączył stare przedmioty. Może to być kolor, wzory tapicerek, wysokość. Nawet najpiękniejsze antyki i bibeloty będą szpeciły mieszkanie, jeśli w ich kompozycji nie uda Ci się osiągnąć harmonii.

Kreatywne kontrasty

Bazuj na kontrastach. Sprawią, że aranżacja będzie wyglądała na przemyślaną. Poza tym kontrasty przełamią monotonie w aranżacji mieszkania. Najprościej operować kolorami, np. zestawić jasne wnętrza i nowoczesne, białe meble z ciemnymi, masywnymi antykami. Warto jednak bardziej poeksperymentować i połączyć ze sobą pozornie nie pasujące materiały np. surowość betonowych ścian z delikatną, jasną tapicerką ludwikowskich foteli.

Czego unikać?

Zestawiania antyków z zabawnymi replikami np. ludwikowskiego stołu i plastikowych, designerskich krzeseł, naśladujących tę samą epokę. Takie połączenie nie będzie wyglądało gustownie ani zabawnie.

Mieszanie stylów, łączenie starego z nowym nie jest łatwe. Jednak eksperymentowanie może przynieść niesamowite efekty wiekowe meble nadadzą naszym wnętrzom smaku, elegancji oraz sprawią, że aranżacja nasza mieszkania będzie niepowtarzalna i oryginalna. Niedługo kolejne porady.