Styl renesansowy
Na wnętrza renesansowe często decydują się prawdziwi pasjonaci tej epoki. To styl wymagający zręcznego łączenia zupełnie różnych, odległych, czasów i estetyk: tej wiekowej, renesansowej i współczesnej, która wzbogaciła nasze życie w rozwiązania i technologie, które pewnie nawet nie śniły się ludziom kilka stuleci temu. Czy mariaż wiekowych gobelinów i kunsztownych ornamentów z nowoczesnością, która zadomowiła się w naszych domach, ma sens?
Fot. Poznański ratusz – budynek w stylu renesansowym
Jak wyglądały wnętrza w epoce renesansu?
Wnętrza renesansowe były bardzo wytworne i reprezentacyjne. Ściany bogato zdobiono: malowano na nich freski, wieszano liczne obrazy, gobeliny czy lustra w dekoracyjnych ramach. Podłogi wykańczano marmurem albo płytami ceramicznymi – ułożonymi w geometryczne wzory. W tamtym czasie w willach i pałacach zaczęto aranżować pomieszczenia podobne do dzisiejszych łazienek – pokoje kąpielowe. W pokojach do spania kluczowa rolę odgrywały obszerne łoża, osadzone na podwyższeniu i okalane szykownym baldachimem. Styl renesansowy cechował się także otwartością przestrzenną i oszczędnością w wyposażeniu. Duże komnaty, mimo że były bogato zdobione, były umeblowane dość skromnie.
Fot. Antyczna komoda
Czy wyróżniały się renesansowe antyki?
Podobnie jak w wiekach średnich, w epoce renesansu antyki były najczęściej tworzone na podstawie skrzyni. Powstało jednak wtedy wiele zupełnie nowych mebli, takich jak:
- cassone –skrzynia do siedzenia i przechowywania odzieży, często była podarunkiem ślubnym, stąd nazywano ją także skrzynią posagową
- credenza –ozdobny kredens
- sgabello – krzesło przypinające zydel, czasem wyposażone w oparcie
- krzesło savonaroli –nawiązuje wyglądem do krzesła kurulnego, składa się z ok. 10 par nóg
Epoka renesansu przyniosła też znaczne zmiany w obrębie zdobienia: antyki zachwycały nie tylko kunsztownymi rzeźbieniami, ale także inkrustacjami lub intarsjami. W stylu renesansowym przeważały meble o masywnej konstrukcji, których urozmaiceniem były precyzyjnie wykonane ornamenty.
Fot. Antyczny fotel w stylu neorenesansowym
Więcej o typowych dla epoki renesansu meblach można przeczytać w artykule: Renesans we Włoszech.
Jak zaaranżować nowoczesne wnętrza w stylu renesansowym?
Elegancki, reprezentatycyjny styl renesansowy najpiękniej prezentuje się w pałacykach, a także dużych willach. Kluczowym pomieszczeniem jest salon, w którym nie może zabraknąć mebli z „epoki”. Co prawda autentyczne antyki z epoki renesansu są właściwie niespotykane na rynku antykwarycznym, a jeśli już – osiągają niebotyczne ceny, ale można zastąpić je mniej wiekowymi, ale często równie pięknymi meblami stylizowanymi na styl renesansowy lub meblami neorenesansowymi.
Układ pomieszczeń powinien naturalnie odzwierciedlać współczesne potrzeby i możliwości, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by zaaranżować intymną sypialnie – z ogromnym łóżkiem z baldachimem i łazienkę o nowoczesnych funkcjach, ale ze złotymi kurkami i wolnostojącą wanną. Ważnym pomieszczeniem powinna być też jadalnia – z długim stołem. Współczesne sprzęty kuchenne można „ukryć” pod zabudową. W kuchni, oprócz typowych dla renesansu kredensów, mogą znaleźć się meble stylizowane na renesansowe – zrobione na zamówienie. W stylu renesansowym charakterystyczne były przestronne i otwarte przestrzenie. Całość była zaaranżowana w sposób geometryczny i harmonijny, a wszystkie meble pasowały do siebie pod kątem stylistyczny. Urządzając współczesne domy na styl renesansowy, trzeba więc pamiętać o zachowaniu ładu i unikaniu chaotycznego dobierania dodatków.
Fot. Witryna w stylu renesansowym
Oczywiście same antyki, to nie wszystko. Co jeszcze nada wnętrzom renesansowego charakteru?
- kominek z fryzem nawiązującym stylistycznie do motywów renesansowych
- jedwabne poduszki ozdabiające fotele, sofy czy łóżka
- rzeźby, obrazy i rysunki, a także ścienne malowidła – związane ze sztuką renesansu
- dekoracje i bibeloty inspirowane czasami starożytnymi
Wnętrza renesansowe urzekają swoją harmonią oraz szykownym charakterem. Sama epoka, w której te wspaniałe antyki powstały, także jest fascynująca: wszak w centrum uwagi stawiała człowieka, a stylistyką nawiązywała do czasów starożytnych. Nic dziwnego, że wiele osób marzy o wnętrzach w duchu renesansu.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024