Co sprawia, że niektórzy nie wyobrażają sobie urządzić wnętrz inaczej, niż eksponując w nich efektowne antyki? Poniżej przedstawimy 5 argumentów, które pozwolą zrozumieć za co koneserzy antyków kochają stylowe i wiekowe meble.
Antyki są niepowtarzalne
Produkcja mebli na masową skalę rozkwitła dopiero w XIX wieku. Do tego czasu meble wytwarzano metodą rzemieślniczą. Oczywiście antyki tworzono wg modnych w danym okresie inspiracji i wzorników, jednak dzięki wykonywaniu ich manualnie, każdy z nich jest wyjątkowy. Warto też dodać, że antyki produkowane przemysłowo także można określić mianem wyjątkowych, wszak nie wszystkie meble zachowały się do współczesnych czasów. Tym samym wnętrza, które urządzimy za pomocą antyków, są niepowtarzalne.
Fot. Antyczna toaletka
Antyki są doskonałą inwestycją
W przeciwieństwie do współcześnie, masowo produkowanych mebli, ich wartość rośnie wraz z upływem czasu. Tym samym kolekcjonowanie antyków można porównać do kolekcjonowania sztuki. Wartość antyków zależy m. in. od wieku mebla, tego kto go zaprojektował i wykonał, tego czy dany antyk był własnością znanej osobistości, z jakich materiałów został wykonany i w jakim stylu go stworzono.
Antyki są piękne
Od wielu sezonów, niezmiennie, we wnętrzach króluje prostota i minimalizm. Antyki to doskonała alternatywa dla prostych mebli na wysoki połyk czy surowych aranżacji w duchu skandynawskich lub industrialnym. Meble antyczne wyróżniają piękne bryły, często inspirowane klasycznymi wzorcami. Prawdziwe wrażenie robią jednak dekoracje, np.
- kunsztowna snycerka
- bogate intarsje i inkrustacje
- złocenia, ozdoby z laki czy brązu
- eleganckie forniry
- obicia skórami czy pięknymi tkaninami
Fot. Stylowa komoda słupek
Antyki są różnorodne
Fantazyjne, lekkie i niezwykle zdobne antyki Rokoko, monumentalne Empiry, swojskie i wygodne Biedermeiery czy eleganckie i nowoczesne jak meble Art Deco. Antyki są bardzo różnorodne. Dzięki temu trafiają w różne gusta, a także pasują do wszystkich wnętrz i niemal każdego rodzaju aranżacji (od tych nawiązujących do minionych epok, przez style całkiem nowoczesne).
Fot. Antyczny sekretarzyk Boulle
Antyki są ponadczasowe
To stwierdzenie można rozumieć na dwa sposoby. Po pierwsze, meble antyczne – ze względu na nawiązania do wzorców klasycystycznych, a także wyjątkowo przemyślane ozdoby – są ponadczasowe pod względem estetyki. Po drugie, odznaczają się wyjątkową trwałością. Zawdzięczają to solidnemu wykonaniu oraz materiałom (często ich podstawą jest lite drewno). Antyki, w przeciwieństwie do współczesnych mebli, potrafiły przetrwać w dobrym stanie wiele wieków.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024