Historia stylu kolonialnego zaczyna się wraz z rozpoczęciem kolonizacji Azji i Afryki przez Europejczyków. To właśnie w tym czasie wielu brytyjskich obywateli zaczęło osiedlać się w terenach podporządkowanych przez Wielką Brytanie. Całe rodziny zmieniały miejsca zamieszkania, aby w nowym nieznanym miejscu, oddalonym o tysiące kilometrów od rodzimej kultury, stworzyć nowe domy.

pexels-photo-271654

Styl kolonialny– trochę historii

Podczas podróży do koloni w Azji i Afryce Brytyjczycy, przyzwyczajeni do standardów życia w swojej ojczyźnie, transportowali do nowych, egzotycznych miejsc meble, które były popularne w ówczesnym czasie nad Sekwaną. Wtenczas na brytyjskich salonach królował styl wiktoriański. Niestety, nie wszystkie przedmioty przetrwały długą i ciężką podróż, dodatkowo, inne warunki klimatyczne również nie wpływały korzystnie na ich trwałość. W efekcie wiele mebli uległo zniszczeniu.

Jednakże Brytyjczycy, znani ze swojej oryginalności, nie chcieli porzucić przyzwyczajeń dotyczących aranżacji wnętrz. Tęsknota za krajem oraz zamiłowanie do własnej kultury sprawiły, że w egotycznych koloniach, u tamtejszych rzemieślników, zamawiali meble odwzorowujące przedmioty znane z ich domów w Wielkiej Brytanii.

pexels-photo-271643

Efektem tych działań są antyki łączące klasyczne meble wiktoriańskie z elementami kultur Azji czy też Afryki. Jedną z głównych różnic był materiał wykonania, który determinowała dostępność gatunków drzew. Ta wszak była ściśle zależna od regionu i strefy geograficznej. Z upływem czasu również inni kolonizatorzy (Francuzi, Hiszpanie oraz Portugalczycy), zaczęli naśladować działania Brytyjczyków i w swoich koloniach rozwijać styl kolonialny.

Antyki w stylu kolonialnym we współczesnych wnętrzach

Antyki w stylu kolonialnym zazwyczaj są wyprodukowane z ciemnych oraz egotycznych gatunków drzew, np. palisandru lub mahoniu. Jako, że pierwowzorem są klasyczne antyki wiktoriańskie, również antyki ze stylu kolonialnego są masywne. Dodając do tego ciemne drewno, z którego zazwyczaj były wykonywane, stają się prawdziwym wyzwaniem przy urządzaniu wnętrz – nieprzemyślane zestawienie antyków i dodatków może sprawić, że nasze wnętrza – zamiast kusić egzotycznym klimatem – będą smucić ponurą aranżacją. Oczywiście twórcy antyków w stylu kolonialnym przemycili do nich inspiracje i zdobienia nawiązujące do kontynentu, w którym były produkowane. Dzięki tej egzotyce antyki w stylu kolonialnym, pomimo wielkich gabarytów i zwykle ciemnego koloru, są na swój sposób lekkie i ciekawe. Niewątpliwą zaletą takich antyków jest duża wytrzymałość na zniszczenia i wilgoć.

Wśród potencjalnych miłośników stylu kolonialnego wymienia się osoby, które uwielbiają podróżować i poznawać nowe zakątki świata. Dzięki antykom, które powstawały w azjatyckich i afrykańskich koloniach, będą mogli czuć się w domu jak dziewiętnastowieczni odkrywcy.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji