Antyki zwykle kojarzą się nam z powagą, elegancją i szykiem, czyli cechami nie do końca wpisującymi się w wyobrażenie o pokoju dziecięcym. To jednak tylko stereotypy. Meble antyczne z powodzeniem można zaaranżować w pokoju najmłodszych członków rodziny. Jak? Zapraszamy do lektury!
Wyzwania w aranżacji pokoju dziecięgo
Urządzenie współczesnego pokoju dziecięcego to prawdziwe wyzwanie dla rodziców. Takie pokoje powinny być nie tylko optymistyczne, funkcjonalne, ale też wspomagające rozwój dziecka. Co to oznacza w praktyce?
- kolory –w przypadku najmłodszych najlepiej sprawdzają się te jasne i pastelowe, służące wyciszeniu i spokojnemu usypianiu, bardziej wyraziste (ale nie krzykliwe) mogą pojawić się w pokojach starszych dzieci.
- funkcjonalność – w pokoju niemowlaka oznacza to łatwy dostęp do najpotrzebniejszych artykułów i wygodne miejsce do karmienia, przewijania, usypiania. U dzieciaków w wieku przedszkolnym i szkolnym ergonomiczne miejsce do nauki, wygodną przestrzeń do zabawy i łatwość w sprzątaniu.
- wspomagające rozwój – czyli stwarzające dogodną atmosferę i miejsce do kreatywnej zabawy i stymulujące do nauki.
Na te potrzeby odpowiadają oczywiście producenci współczesnych mebli, oferując przedmioty zaprojektowane specjalnie z myślą o najmłodszych. Czy antyki mogą z tym konkurować? Oczywiście, że tak.
Idealne antyki do pokoju dziecka
Antyki, które z powodzeniem można przystosować do pokoju najmłodszych to:
- komody – sprawdzą się w pokoju niemowlęcia, jako poręczne miejsce do przechowywania ubranek, kocyków czy pościeli, a starsze dziec mogą trzymać tam np. ubrania lub szkolne akcesoria i książki.
- fotele –bujane będą ogromną frajdą dla starszaków, a wygodne uszaki docenią mamy niemowlaków.
- toaletka – zaaranżowana na biurko, stanie się wymarzonym meblem „małych księżniczek”.
- sekretarzyki – stworzą ciekawe miejsce do nauki dla starszych dzieci.
Dlaczego odpowiednio zaaranżowane antyki z powodzeniem zastępują nowoczesne, ergonomiczne i przeznaczone dla dzieci meble? Te pierwsze mogą dosłownie dorastać z maluchem: wystarczy zmienić ich przeznaczenie, ewentualnie design (np. poprzez przemalowanie). Jest to także ekologiczne i trwałe rozwiązanie, które uczyni pokój dziecka indywidualnym i wyjątkowym. Ponadto antyki uczą dziecko kreatywności (dzięki możliwości ich prze-aranżowania), uwrażliwiają na piękno przedmiotów, w niczym nie przypominając bezdusznych, fabrycznych mebli, uczą szacunku do rzeczy i ekologicznej postawy.
Antyczne dodatki do pokoju dziecka
Ostateczny klimat pokoju dziecięcego tworzą oczywiście dodatki. Dobrze wykorzystać tutaj stare zabawki po renowacji: wiklinowe wózki, drewniane samochody, domki dla lalek czy klocki. Takie zabawki, proste, ekologiczne, z naturalnych materiałów, mogą rozwinąć dziecięcą wyobraźnię. Do pokoju dziecięcego pasują także wiklinowe kosze lub drewniane skrzynie, w których najmłodsi mogą przechowywać ulubione zabawki. Dobrym pomysłem są też plecione dywaniki czy fikuśne firanki, które uczynią pokój przytulnym.
Styl, który z powodzeniem możemy wykorzystać w pokoju najmłodszych to: styl klasyczny, który wprowadzi harmonię i ład, przytulny styl angielski, promienny styl prowansalski, rodzinny styl rustykalny, albo kreatywny shabby chic. Więcej o aranżacji wnętrz najmłodszych członków rodziny we wpisie: Antyki w pokoju dziecięcym – 3 inspiracje.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024