Dawniej ludzie spędzali więcej czasu ze sobą. Bez ciągłego pędzenia (za karierą, zakupami). Bez patrzenia w ekrany telewizora, tabletu, smarftona. Byli razem tu i teraz. Radość sprawiało wspólne pieczenie, gotowanie czy ubieranie choinki. Jak spędzić przedświąteczny czas razem – kreatywnie, nawiązując do tradycji, w klimacie Bożego Narodzenia, ale też praktycznie? Tworząc świąteczne dekoracje!
1. Choinka z lasu, ale jednak nie iglasta
Stworzenie oryginalnej „choinki” to kreatywna i wciągająca zabawa – nawet dla starszych członków rodziny. Nie dość, że to zadanie rozwijające, które uczy nieschematycznego myślenia, to jeszcze może okazać się niebanalną ozdobą: stołu, dziecięcego pokoju. Taka dekoracja pasuje do wnętrz w duchu eklektycznym, nowoczesnym, secesyjnym. Co nadaje się do stworzenia drzewka? Np. to, co znajdziemy w lesie, więc tę twórczą zabawę z powodzeniem można poprzedzić rodzinnym spacerem. Do przygotowania choinki przydadzą się gałązki, szyszki i ozdoby typu lampki czy bombki.
Fot. Wariacja na temat choinki wykonana z gałązek, bombek i światełek
Fot. Choinka z pozłacanych szyszek – może pełnić rolę stroika, albo zastąpić tradycyjną choinkę, szczególnie jeśli w mieszkaniu królują ciekawskie koty – uwielbiające tłuc bombki
2. Tradycyjne pierniki – na zdrowie i na choinkę
Piernik od wieków gości w polskiej tradycji kulinarnej. Dawniej charakteryzował się bardziej pieprznym smakiem. Ze względu na swój skład, w XVII wieku uznawany był nawet za lekarstwo. Przez długi okres był również synonimem luksusu i towarem eksportowym, ale w XIX wieku pojawił się już w domach chłopskich. Pieczenie pierniczków to wielki ukłon w stronę polskiej tradycji, ale także sposób na stworzenie pysznych i całkiem zdrowych słodyczy. Co więcej, pierniczki można wykorzystać też jako ozdoby świąteczne. Zamiast kupować je w sklepie, warto przygotować je w domu, w gronie rodzinnym. Wspólne pieczenie pierników to świetna zabawa – zarówno duzi, jak i mali będą mieli wiele frajdy z wycinania kształtów i ozdabiania wypieków.
Fot. Świąteczne pieczenie pierników
3. Kreatywne ozdoby na choinkę
Przygotowywanie ozdób choinkowych to staropolski zwyczaj. Wówczas ozdoby tworzyły głównie dzieci. Nic nie stoi na przeszkodzie, by współcześnie zajęły się tym całe rodziny. Taka aktywność nie tylko rozwija wyobraźnie, ale też zdolności manualne czy umiejętność przestrzennego myślenia. Nie zapominajmy o tym, że własnoręczne tworzenie bibelotów to doskonały sposób na wyciszenie się. Samo znalezienie materiałów potrzebnych do stworzenia ozdób to już trening na pomysłowość, wszak ogranicza nas tylko wyobraźnia. Ozdoby można wykonywać np. z suszonych owoców, bakalii, masy solnej czy filcu. Ponadto choinka przystrojona w ręcznie wykonane dekoracje pasuje praktycznie do wszystkich stylów, np. eklektycznego, PRL-u, Biedermeier, rustykalnego, shabby chic, skandynawskiego.
Fot. Ozdoba ze słomy
Fot. Filcowa choinka
Fot. Aniołki z papieru, drewna i włóczki
Wspólne spędzanie czasu na kreatywnych zajęciach, wymagających współpracy i/lub skupienia nie tylko zacieśnia więzi, ale jest też wspaniałym sposobem na redukcję stresu – spowodowanego ciągłym zabieganiem, pracą, codziennymi problemami. To również dobre przygotowanie się do tego wspaniałego czasu, jakim są święta Bożego Narodzenia.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024