Przez ostatnie lata we wnętrzach królował sterylny minimalizm. Czystość form, nowoczesne materiały i oszczędne dodatki tworzyły zimne, dla wielu pozbawione duszy aranżacje. Co prawda od czasu na czasu w magazynach wnętrzarskich przebijały się inne style, np. nostalgiczny shabby chic. Prawdziwą furorę zrobił też styl skandynawski, który pozwala żyć bliżej natury, ale nadal mocno czerpie z nowoczesnego minimalizmu. Obecnie nastała moda na hygge, które zmienia podejście do projektowania wnętrz. Hygge przywraca koncepcję domu jako ostoi rodzinnego ciepła i bezpieczeństwa. Czym jest hygge i czy wielbiciele antyków znajdą w tym trendzie coś dla siebie?

room-1706801_1280

Hygge, czym jest i skąd się wzięło?

Styl hygge narodził się w Danii. W tym miejscu warto dodać, że duńskie mieszkania dla wielu są synonimem doskonałego designu. Samo hygge nie jest zwykłym kluczem w projektowaniu wnętrz, ścisśle określającym kolorystykę, styl mebli czy rodzaje dodatków. W domach i mieszkaniach urządzonych w tym duchu ważniejsze są rzeczy nieuchwytne: atmosfera szczęścia, bliskości, intymności, spokoju, radości, miłości. Przedmioty służą do budowania klimatu, a nie są wartością samą w sobie. I chociaż wielu influencerów promuje „meble czy dodatki hygge” (zwykle bazujące na skandynawskim designie), to najważniejsza przy wyborze wyposażenia domu w stylu hygge jest wygoda oraz kreowanie przytulnej atmosfery.

pexels-photo-271743

Hygge i antyki – jak to połączyć?

Wielbiciele mebli antycznych z powodzeniem mogą wykorzystać hygge w projektowaniu wnętrz. Dla koneserów antyki same w sobie mają często wartość nie tylko funkcjonalną czy estetyczną, ale także np. sentymentalną. I to właśnie ta ostatnia wartość – emocjonalna, sprawia, że antyki + hygge to połączenie idealne, bowiem pozwala tworzyć klimatyczne przestrzenie za pomocą ukochanych przedmiotów z duszą.

antyczny fotel

Fot. Wygodny fotel z połowy XX wieku.

Przykładowe sposoby na hygge i antyki:

  • wygodne, wiekowe fotele z pledem i poduszkami, ustawione przy kominku – taka aranżacja to sposób na ciepłe i pełne intymności zaciszne miejsce do długich rozmów
  • romantyczny świecznik ustawiony na antycznym stole – idealnie sprawdzi się jako przestrzeń do rodzinnego celebrowania posiłków
  • antyczne biurko w otoczeniu regałów z ukochanymi książkami – jeśli dodać do tego kubek gorącej kawy czy herbaty, to wykreujemy tak miejsce, pozwalające się wyciszyć i oddać lekturze

Jak wygląda hygge?

Hygge nie ma określonych ram i reguł. Zwykle jako przedmioty typowe dla tego stylu wymienia się miękkie poduchy, grube koce, świeczki czy kominek, bo wielu osobom pomagają one osiągać stan relaksu. Ale styl hygge ma różne oblicza. Dla jednych synonim szczęścia i spokoju to zimowy ogród z ławeczką w stylu angielskim. Dla innych ogromna, rodzinna kuchnia w duchu prowansalskim. Jeszcze inni swoje hygge odnajdą w łazience z wolno stojącą wanną. Hygge to przecież atmosfera, w której to my czujemy się najlepiej i najłatwiej osiągamy stan szczęścia. Dlatego hygge to propozycja dla każdego.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji