Antyki to dla wielu z nas synonim luksusu, szyku i elegancji. Nie wszyscy jednak poddają antyczne meble renowacji, która przywraca im dawny blask. Są osoby, którym nie przeszkadzają ślady czasu odciśnięte na wiekowych meblach. Wszak te nadgryzione czasem antyki miewają wartość nieocenioną, bo sentymentalną. Jakie style są stworzone dla wielbicieli takich mebli?
1. Swojski styl rustykalny
Jest przytulny, rodzinny, dominuje w nim lite drewno. Nie znajdziemy w nim eleganckich ludwików czy monumentalnych empirów. Ale już stary, nieco chropowaty kredens, np. w stylu angielskim albo proste wiejskie meble bez znaczącego rodowodu owszem. Wnętrza w stylu rustykalnym wykończone są drewnem. Na podłogach królują proste, drewniane deski. Ściany to belki z góralskim rodowodem lub niedoskonałe, bielone tynki. Do stylu rustykalnego pasują motywy ludowe, np. w formie malunków na meblach i ścianach, na wycinankach czy haftach. We wnętrzach rustykalnych nie może zabraknąć suszonych ziół czy dodatków w postaci wiklinowych koszy lub glinianych naczyń.
Źródło zdjęcia: pixabay.com
Więcej o stylu rustykalnym można przeczytać w artykule: Rodzinne wnętrza i stare komody
2. Słoneczny styl prowansalski
Swoim charakterem przypomina styl rustykalny. Jednak to nie drewno, a kamień jest tutaj dominującym materiałem, którego używa się do wykończenia wnętrz. Styl prowansalski przywodzi na myśl ciepłe i pachnące lawendą wakacje na południu Francji. Co buduje styl Prowansji?
- Proste, stare meble (także antyki), pomalowane na rozmyte, pastelowe kolory lub na biało;
- Zgaszone, jakby wypłowiałe przez słońce kolory na ścianach;
- Suszona lawenda, zioła w oknach.
- Haftowane obrusy, ceramika czy narzuty na kanapy.
Źródło zdjęcia: pixabay.com
Więcej o stylu prowansalskim można przeczytać w artykule: Za co kochamy styl prowansalski?
3. Melancholijny shabby chic
Shabby chic tak bardzo stawia na starocie, że zakłada celowe postarzanie mebli. Najczęściej meble i antyki w duchu shabby chic pokrywa się białą farbą, a następie przeciera lub patynuje. Antyki, które idealnie wpisują się w stylistykę shabby to Ludwiki Filipy oraz meble w stylu angielskim. Co jeszcze pasuje do tego trendu w urządzaniu wnętrz? Ręcznie wykonane ozdoby, romantyczne materiały: np. w motywy róży, świece, łóżka i ławki z kutymi ramami, zdjęcia w ozdobnych ramkach czy porcelanowe bibeloty.
Źródło zdjęcia: pexels.com
Więcej o stylu shabby chic można przeczytać w artykule: Melancholijny jak shabby chic
4. Orientalne wabi-sabi
Ta pochodząca z Japonii filozofia w urządzaniu wnętrz zyskuje coraz więcej sympatyków na Starym Kontynencie. Wabi-sabi odnajduje piękno w niedoskonałościach: śladach czasu, które odbiły się na przedmiotach codziennego użytku, przetarciach na drewnianej podłodze, pękającej farbie na ścianach. Wnętrza w tym duchu są przytulne, królują w nich naturalne materiały i neutralne kolory. W wabi-sabi nie ma miejsca na perfekcyjną symetrię, pełne zastawy i idealnie odrestaurowane antyki. Przeciwnie: zreperowane własnymi rękami krzesło ma tu większą wartość niż designerskie przedmioty, a potłuczona i sklejona ceramika jest synonimem piękna.
Źródło zdjęcia: pixabay.com
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024