Jeszcze kilka wieków temu podczas projektowania przestrzeni mieszkalnych największą uwagę zwracano na funkcje reprezentacyjne. Wygoda, praktyczne rozstawienie mebli i sprzętów czy potrzeba intymności schodziły na drugi plan. Zmiany przyniosła epoka Ludwika Filipa wtedy meble zyskały mniejsze rozmiary, a pokoje bardziej kameralny charakter. Rewolucyjny w tym temacie okazał się także Biedermeier stawiający praktyczność oraz komfort ponad piękną formę. Jednak od XIX wieku nasze potrzeby w zakresie urządzenia mieszkań mocno się zmieniły. Jak urządzić współczesny salon i zaaranżować w nim antyki, by całość była nie tylko piękna, ale też przyjazna do życia?

Najważniejsze antyki w pokoju dziennym

Pokój dzienny to często centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. To tu spędzamy długie godziny na rozmowach, wspólnych grach, oglądaniu telewizji czy czytaniu. Te funkcje sprawiają, że w pokoju dziennym musi znaleźć się miejsce na takie meble i antyki jak:

Wygodny zestaw wypoczynkowy

Dobierzmy go dokładnie do swoich preferencji: jeśli lubimy proste siedziska pod równym kątem, wysokie fotele albo od czasu do czasu chcemy poczytać w pozycji półleżącej, kupmy taki zestaw, który nam to umożliwi. Dobrze też, aby w jego skład wchodziła nie tylko sofa, ale co najmniej dwa wygodne fotele. Rozstawmy całość w taki sposób, by móc prowadzić swobodnie rozmowy, a także wpatrywać się w kominek i/lub telewizor, jeśli mamy takie sprzęty w pokoju dziennym.

sofa i fotele

Fot. Komplet salonowy

Praktyczny stolik kawowy

Na pewno chociaż raz mieliśmy wątpliwą przyjemność pić kawę w pokoju dziennym, w którym stolik był tak nisko lub daleko, że wygodniej było nam trzymać filiżankę cały czas w dłoni, niż kolana pod brodą. Stolik kawowy dobierajmy wysokością do mebli wypoczynkowych i rozmiarem blatu do własnym potrzeb. W razie potrzeby, możemy pokusić się o dodatkowe stoliczki przy fotelach.

stolik

Fot. Okrągły stolik

Optymalne oświetlenie

W oświetleniu ważna jest zarówno sfera estetyczna jak i praktyczna. To w końcu światło tworzy klimat wnętrz, czy eksponuje istotne dla nas elementy wyposażenia pokoju. Ważne jest też takie dopasowanie światła, by odpowiadało naszym potrzebom. Jeśli wieczorami lubimy czytać książki, pomyślmy o stojącej lampie obok ulubionego fotela. Warto przemyśleć też zbudowanie kominka: to nie tylko źródło bardzo klimatycznego światła i ciepła, ale także ponadczasowa ozdoba.

antyczna lampa

Fot. Antyczna lampa

Reprezentacyjne antyczne komody, witryny, barki

Witryna w pokoju dziennym to doskonałe miejsce na wyeksponowanie ulubionej zastawy lub szkła. W komodzie z kolei będziemy mogli przechowywać wszystkie podręczne, potrzebne w tym pokoju rzeczy. Dodatkowo zwykle komody i witryny to wdzięczne w aranżacji antyki, które zachwycają swoim kunsztownym wykonaniem.

komoda-barek

Fot. Komoda-barek

Jaki powinien być pokój dzienny?

W pokoju dziennym powinniśmy się przede wszystkim dobrze czuć. To w końcu pomieszczenie, w którym będziemy się relaksować i spędzać czas z bliskimi. Dlatego jeśli lubimy duże, jasne przestrzenie bez zbędnych dodatków tak zaaranżujmy to wnętrze. Z kolei jeśli jesteśmy wielbicielami przytulnych wnętrz z ogromną ilością pamiątek i bibelotów niech nasz pokój będzie nimi wypełniony.

biedermeier-wohnzimmer im freilichtmuseum bad-sobernheim

W urządzaniu pokoju dziennego unikajmy ślepego podążania za modą ta się zmienia, a my czasem na lata musimy pozostać ze swoją aranżacją. Pokój dzienny ma podobać się przede wszystkim nam i spełniać nasze wymagania.