Antyczne meble mają swój niezaprzeczalny wdzięk i urok, niektórzy twierdzą też, że duszę. Co jednak, jeśli ktoś uwielbia antyczne meble, ale nie chce by jego mieszkanie przenosiło domowników do innej epoki? Niech zaadaptuje je do współczesnych wnętrz.

1. Graficzna tapicerka

Renowacja mebli z zachowaniem technik właściwych dla danej epoki, w celu uzyskania maksymalnej autentyczności, jest sztuką. Jednak coraz więcej osób decyduje się na pewne innowacje w odnawianiu mebli. We wnętrzach zaczynają pojawiać się fotele antyczne, wiekowe sofy czy stare krzesła obite materiałem z nadrukiem nowojorskich wieżowców, w pasy zebry czy orientalne wzory.

Przykład: Jesteś posiadaczem eleganckiej sofy w stylu biedermeier czy kompletu krzeseł empire, które dopiero czekają na renowację? Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa i dobierz tapicerkę, która wpasuje się w charakter Twoich wnętrz. Fuzja wiekowej elegancji i nuty nowoczesności może dać zaskakujące efekty.

2. Odważne podejście do barw

Antyczne meble kojarzymy zwykle z naturalnym kolorem drewna, ewentualnie z czernią i pozłacanymi zdobieniami. Co jednak się stanie, jeśli brązy zastąpimy czystymi i wyrazistymi barwami? Stworzymy meble designerskie i oryginalne. Stare komody czy krzesła antyczne w mocnych, zdecydowanych barwach nabiorą charakteru oraz będą niebanalną ozdobą każdego wnętrza.

Przykład: Odziedziczyłeś piękne, drewniane krzesła, niestety każde w innym stylu. Nic straconego, dokup lekki, możliwie neutralny stół. Przemaluj krzesła na wiodący akcent kolorystyczny w Twoim domu i ciesz się oryginalną jadalnią. To idealne rozwiązanie dla wnętrz urządzonych w duchu minimalizmu. Wspaniale sprawdzi się także w pomieszczeniach stylizowanych na industrialne – wtedy krzesła można dodatkowo pomalować w sposób, który celowo postarzy meble.

Malowanie mebli można wykorzystać także do stworzenia pożądanego klimatu we wnętrzach.

Przykład: Antyki z epoki baroku czy ludwiki w popielatym różu, odcieniach szarości czy bieli w towarzystwie tapet o delikatnych wzorach wpiszą się w romantyczny charakter mieszkania. Natomiast stare meble w agresywnych kolorach czerni czy czerwieni dopełnią aranżacji super nowoczesnego, surowego wnętrza.renowacja

3. Odkrywanie nowego przeznaczenia mebli

Dawniej wszystkie meble miały konkretne zastosowanie, wiadomo też było w jakich pomieszczeniach je ustawiać. Czasy się jednak zmieniły, przeznaczenie poszczególnych pokoi i układ mieszkań także ulega rewolucji. Dlaczego więc nie nadać antycznym meblom nowych funkcji?

Przykład: Znalazłeś na strychu starą komodę, a w łazience brakuje miejsca na ręczniki i kosmetyki. Odnów komodę i wstaw do łazienki. Stary mebel ociepli wnętrze i będzie nietypową ozdobą. Wszyscy znamy przykłady dawnych maszyn do szycia przerobionych na biurka. Dlaczego nie aranżować antyków z podobną swobodą i przymrużeniem oka?

Plusy:

  • Zabawa konwencją, twórcze podejście do mebli wyzwala pokłady kreatywności. Znakomita większość z nas uwielbia coś tworzyć, majsterkować, ale nie każdy może odnaleźć przyjemność w trudnej i wymagającej precyzji klasycznej renowacji.
  • W czasach postępującego konsumpcjonizmu „twórczy recykling” jest trendy. Po co kupować kolejny sprzęt, skoro można dać drugie życie rodzinnym meblom, zalegającym na strychach czy piwnicach?

Minusy:

  • Dla znawców antyków, traktowanie krzesła w stylu biedermeier soczystą zielenią może być oznaką kiczu i złego smaku. Niewykluczone, że swobodne podejście do renowacji mebli okaże się chwilową modą.
  • Do kreatywnej przeróbki nadają się raczej stare meble, wyszperane na strychy lub kupione na pchlim targu. Samodzielne malowanie antyków o dużej wartości może okazać się nierozsądnym pomysłem.chair

Adaptacja antycznych mebli tak, by pasowały do współczesnych standardów może budzić kontrowersje. To raczej propozycja dla indywidualistów, kochających odważne aranżacje, niż tradycjonalistów kontemplujących piękno antycznych mebli. Warto jednak mieć na uwadze, że z antykami eksperymentują uznani eksperci zajmujący się aranżacją wnętrz, tworząc piękne, spójne wnętrza, które z zadziwiającą łatwością łączą nowoczesność z przeszłością.

Świat nie stoi w miejscu, więc jeśli antyczne meble mają towarzyszyć kolejnym pokoleniom, ich przeznaczenie czy też wygląd będzie ulegał przeobrażeniom lub wracał w pierwotnej formie – ale w innym otoczeniu. Najważniejsze, że coraz więcej ludzi rozumie, że w starociach drzemie potencjał.stary mebel