Wiele osób zapytanych o przykład dobrego designu wskaże styl duński czy skandynawski. Cenimy je za minimalizm, funkcjonalność i estetykę. Z kolei styl polski utożsamiamy głównie ze stylem dworkowym (szlacheckim), który budzi sprzeczne emocje – jedni go uwielbiają, inni unikają jak ognia. A co z bardziej współczesnym polskim meblarstwem? Bardzo długo nie docenialiśmy praktyczności PRL-owskich meblościanek czy estetyki foteli Chierowskiego. Wszak wszystko co związane z komuną kojarzyło się z brzydotą, szarością i brakiem fantazji. Na szczęście po latach coraz więcej osób dostrzega piękno polskiego designu z lat 60. czy 70., który w niczym nie ustępuje meblom w duchu skandynawskim, a we wnętrzach zaczyna królować styl vintage.

fotele

Fot. Fotele z połowy XX wieku

Jak stworzyć styl vintage?

Vintage nie ma twardych ram, określających jak tworzyć ten styl. Wyróżnia go eklektyzm i swobodne łączenie nowych rzeczy ze „starociami”. Najczęściej przewijają się w nim meble z lat 50., 60. czy 70. Antyki nie są typowe dla tego stylu, ale jeśli mamy potrzebę wprowadzenia do wnętrz stylowych mebli antycznych jako ciekawego akcentu – możemy to zrobić.

szkatulka

Fot. Szkatułka na biżuterie

Do stylu vintaego możemy podejść na różne sposoby, np.:

  • do nowoczesnych wnętrz wprowadzać starocie w postaci dodatków czy mebli
  • wnętrza stylizowane na historyczne przełamywać nowoczesnymi meblami, dekoracjami czy sprzętami
  • nowe meble stylizować na stare

Niezależnie od tego czy starocie będą podstawą naszej aranżacji, czy tylko wdzięcznym akcentem, starajmy się, aby nie były przypadkowe. Styl vintage to:

  • sentymentalne podejście do rzeczy, które kojarzą się z dzieciństwem, są pamiątkami rodzinnymi czy elementem budującym naszą tożsamość
  • wprowadzanie do wnętrz przedmiotów oryginalnych i zaskakujących, np. starych siedzeń kinowych czy wyposażenia salonów fryzjerskim
  • budowanie aranżacji niepowtarzalnych, podkreślających nasz charakter

Chociaż vintage charakteryzuje się eklektyzmem i pozwala na swobodne łączenie mebli w różnych stylistykach, materiałów, kolorów czy po prostu starego z nowym, nie jest to mix przypadkowych staroci wygrzebanych na targach.

fotel fryzjerski

Fot. Fotel fryzjerski – golibrody

Do jakich wnętrz pasuje vintage?

Styl vintage pasuje do wszystkich wnętrz: zarówno luksusowych apartamentów, jak i mieszań w starych kamienicach czy wreszcie bloków z wielkiej płyty. Z powodzeniem możemy wprowadzić go do współczesnych domów jednorodzinnych. Możemy łączyć go ze stylem nowoczesnym, minimalizmem, stylem skandynawskim, francuskim czy industrialnym. Doświadczeni projektanci elementy vintage wprowadzają nawet do wnętrz stylizowanych na te z minionej epoki.

lampaFot. Lampa

Dla kogo jest styl vintage?

Styl vintage szczególnie mody jest wśród współczesnych 20-30 latków. Stare przedmioty przywodzą im na myśl mieszkania dziadków czy rodziców, a także analogowe, szczęśliwe dzieciństwo. PRL znają głównie z opowieści rodziców . Gromadzenie staroci to ich sposób na budowanie własnej tożsamości, sięganie do korzeni czy sposób na wyróżnienie się. To też przejaw buntu wobec wszechobecnej komercjalizacji.