Odbieramy właśnie klucze do wymarzonego domu czy mieszkania. Nasze lokum jest duże, przestronne, słoneczne, zbudowane w duchu nowoczesnego budownictwa. Pięknie wpisuje się w architektoniczny krajobraz współczesnych osiedli. Kusi funkcjonalnością, zachwyca nowoczesnym wykończeniem. Jest jednak jedno „ale”. Czy to mieszkanie i nasze ukochane antyki da się jakoś pogodzić? Tak!

Zwykle to własnie kuchnia jest największym wyzwaniem w łączeniu nowoczesnych wnętrz i antyków. Wszak to miejsce naszpikowane współczesnymi sprzętami, o których w minionych epokach nie śniły ani gospodynie, ani rzemieślnicy produkujący meble. Dlatego w tym artykule zmierzymy się z wyzwaniem jak połączyć te dwa światy. Przedstawiamy dwie inspiracje:

furniture-3077029_1920

1. Mariaż połyskującego minimalizmu z antykami

Wbrew pozorom białe, oszczędne w dodatkach, wręcz laboratoryjne meble kuchenne w duchu minimalizmu i obfitujące w bogatą ornamentykę antyki to połączenie idealne. Ascetyczna zabudowa kuchenna ukryje nowoczesne sprzęty, które średnio korespondują z wiekowymi meblami. Dodatkowo minimalistyczna kuchnia stworzy idealne warunki do ekspozycji antyków. W takiej eklektycznej kuchni, na tle oszczędnej w dodatkach zabudowy, wystarczy nawet jeden antyk, by stworzyć oryginalne wnętrze.

bc83bdba7da81d3a67c93f0efa54cc5e

Źródło: pinterest.com, Faded Charm

Do pomieszczenia urządzonego w takim stylu pasują zarówno typowe wiekowe meble kuchenne, np. solidny, duży stół, jak i antyki, którym nadamy nową funkcję: np. mała konsola i antyczne krzesła tworzące kącik śniadaniowy.

antyczny stół

Fot. Antyczny stół

2. Ponadczasowa klasyka

Klasyka zawsze się obroni: ta zasada sprawdza się od wieków. Bez trudu znajdziemy meble stylizowane na klasyczne, które podkreślą piękno nowoczesnych wnętrz i jednocześnie staną się wspaniałym towarzystwem dla naszych wiekowych przedmiotów. Kuchnia w takim duchu może zyskać różne oblicza, np.

  • łącząc białe, klasyczne fronty z drewnianymi blatami dodamy pomieszczeniu rodzinnego ciepła, z kolei wybierając marmury, nadamy mu nutki luksusu;
  • wybierając zabudowę ze stylizowanymi przeszkleniami albo sprzętami kuchennymi stylizowanymi na stare, nadamy kuchni bardziej „wiekowego” i stylowego charakteru;
  • nowoczesne sprzęty dodadzą naszej kuchni bardziej współczesnego wymiaru.

0b87ad83decac85e02264c1eb165c3aa

Fot. Źródło: pinterest.com, Yolaine Vina

Do kuchni w klasycznej odsłonie pasują zarówno:

  • ciemne, ciężkie meble antyczne, takie jak stoły czy kredensy
  • lekkie antyki stylizowane na klasyczne
  • meble w nowoczesnym wydaniu ze szkła, metalu czy płyt MDF

antyczny kredens

Fot. Antyczny kredens

Nowoczesne kuchnie i antyki – praktyczne porady

Niezależnie od tego czy w kuchni postawimy na minimalizm czy klasykę, najłatwiejsze w aranżacji będą kuchnie o białych frontach. Są one doskonałym tłem dla ciemnych, ciężkich i dekoracyjnych antyków.

Nie zapominajmy o tym, że o całej aranżacji decydują detale – stylowe lub przeciwnie, nowoczesne oświetlenie, przemyślane dodatki, w postaci np. naczyń (mosiężnych, ceramicznych, szklanych), wiklinowych ozdób, glinianych donic. Te z pozoru subtelne przedmioty potrafią zupełnie odmienić charakter wnętrz i być łącznikiem między nowoczesnym a historycznym wymiarem naszej aranżacji.

8d881f2489a0a4e4767bd543a31ebb59

Fot. Miedziane naczynie