Styl holenderski to zabawa kontrastami: z jednej strony jest designerski, z drugiej przytulny. Doceniamy go za nowoczesny minimalizm i oszczędność w aranżacji wnętrz, a jednocześnie eksponowanie starych przedmiotów z duszą. W jakich wnętrzach sprawdzi się styl holenderski i czy antyki do niego pasują?
For. Amsterdam, Holandia
Dwa oblicza stylu holenderskiego
Styl holenderski ma dwie odsłony: bardziej wiejską i bardziej nowoczesną. Ta pierwsza odnosi się do wiejskich domów typowych dla Holandii zbudowanych zwykle na planie kwadratu, krytych strzechą. Odnajdziemy tutaj klimaty rustykalne: proste meble z litego drewna, ceramikę ozdobioną motywami roślinnymi, dużą ilość kwiatów. Wszystko stworzone jest z naturalnych materiałów: drewna, skóry, kamienia. Całość jest przytulna i prosta.
Fot. Sielankowy, wiejski dom w Holandii
Nowoczesny styl holenderski kusi luzem, kreatywnością w aranżacji wnętrz i stawianiem na indywidualność. Tak naprawdę jest połączeniem uwielbienia dla wiejskiego, sielankowego stylu życia i nowoczesnego designu z nutką ekstrawagancji w ekologicznym wydaniu.
Fot. Holenderskie miasto
Styl holenderski w bardziej współczesnej odsłonie jest wyjątkowo uniwersalny. Sprawdzi się zarówno w domach o tradycyjnej architekturze z drewnianymi okiennicami i ścianami z cegieł, w kamienicach, a nawet luksusowych apartamentowcach. W zależności od potrzeb bazuje na niezmiennie modnym minimalizmie, miejskim stylu industrialnym czy szykownej, nowoczesnej elegancji o klasycznym charakterze. Odnajdziemy w nim zarówno naturalne materiały (wyżej wspomniane drewno, kamień, szkło) jak i typowy dla loftowych aranżacji surowy beton czy metal.
Meble we współczesnym stylu holenderskim
Przedmioty w aranżacjach holenderskich mają dwojaki charakter. Bazą są nowoczesne meble: o designerskich formach albo przeciwnie: bardzo oszczędnych, wręcz minimalistycznych kształtach. Jest tutaj miejsce na meble stylizowane na klasyczne: np. wygodne sofy w kolorach szarości czy bieli. W tych nowoczesnych aranżacjach nie brakuje też staroci: starego, chropowatego kredensu, ogromnego, dębowego stołu. Obecne są także bogate w ornamenty antyki ale raczej w formie pojedynczych akcentów. Holendrzy cenią sobie ekologiczny styl życia, który przejawia się nie tylko w uwielbieniu dla rowerów czy naturalnych materiałów, ale też w aranżacji wnętrz. Tym samym w aranżacjach nie powinny dziwić rzeczy z odzysku albo nowe przedmioty stworzone z tych zniszczonych.
Fot. Holenderski luz
Aranżacje w tym stylu są bezpretensjonalne, luźne, ale niepozbawione elegancji. Bardzo duży nacisk kładzie się na funkcjonalność: nie ma tutaj dużej ilości bibelotów. A jeśli już, często odwołują się one do symboli Holandii, np. przybierając postać porcelanowych figurek w kształcie wiatraków. Dodatkami bywają też rzeczy osobiste, np. sprzęt muzyczny, kapelusz.
Klimat stylu holenderskiego
Styl holenderski jest bardzo eklektyczny, ale nieprzypadkowy. Wyróżnia go przytulność, ale też oszczędność w dodatkach i elegancja. Ważna jest w nim praktyczność, ale też zabawa konwencją. Istotna jest także otwarta, jasna przestrzeń.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024