Na pierwszy rzut oka meble Art Deco wcale nie wyglądają jak antyki. Przedmioty w tym duchu zaskakują czystymi, nowoczesnymi formami, które powstały w wyniku buntu wobec przesytu dekoracyjnością mebli secesyjnych.
Jak wyglądają meble Art Deco?
Przykuwają uwagę geometrycznymi, wręcz surowymi formami, typowymi dla nowoczesnego designu. Za ich ponadczasowość odpowiadają klasyczne wzorce, które nadają meblom (a także wnętrzom Art Deco) ład i porządek. W przeciwieństwie do secesji, piękno mebli Art Deco jest ściśle związane z ich funkcjonalnością: to praktyczność narzucała formę i wygląd przedmiotów.
Fot. Komoda Art Deco
Czym jest fornir czeczotowy?
Charakterystycznym elementem dekoracyjnym mebli Art Deco jest fornir czeczotowy. I chociaż fornir zaskakuje swoją urodą, za jego stan odpowiada stan choroby drzewa. Co to dokładnie oznacza? Słoje drzewa, pod wpływem działania grzybów lub bakterii, zyskują nietypowy, nieregularny rysunek. W wyniku działania czynników chorobotwórczych powstają oczka, spękania i żyłki. Ze względu na swoją unikatowość, a także trudność w obróbce, fornir czeczotowy jest cenionym i drogim materiałem.
Co wspólnego ma Art Deco z malarstwem?
Twórcy sztuki Art Deco wykorzystywali swoich pracach liczne inspiracje, m.in.
- wzorce antyczne
- motywy orientalne
- dzieła malarzy (szczególnie fowizmu)
Fot. Wnętrza Art deco z magazynu dekoratorskiego (1914), źródło zdjęcia: wikipedia.org
Polscy artyści tworzący w tym duchu najchętniej odwoływali się do sztuki ludowej.
Do kogo skierowany był styl Art Deco?
W początkowym okresie panowania stylu meble Art Deco zachwycały perfekcyjnym wykonaniem i drogim wykończeniem. Do produkcji mebli używano np. wyżej wspomnianego forniru czeczotkowego, inkrustacji z kości słoniowej, laki czy hebanu.
Z czasem meble Art Deco zaczęto produkować masowo. Meble zyskały lżejsze, jeszcze bardziej futurystyczne formy poprzez stosowanie szkła, metalu czy skóry.
Fot. Krzesła Art Deco z ok. 193o roku
Jak wygląda styl Art Deco dzisiaj?
Współczesne mieszkania urządzone antykami Art Deco wyglądają bardzo nowocześnie i stylowo. Tym samym meble w tym duchu pasują zarówno do współczesnych apartamentowców, jak i starych kamienic. Ze względu na masywne formy, najlepiej prezentują się w przestrzennych, dużych i jasnych pomieszczeniach. Z łatwością komponują się z lekkimi meblami ze szkła czy metalu. Idealnie pasuje do nich klasyczna oprawa w postaci neutralnych kolorów czy sztukaterii.
Fot. Komoda Art Deco z ok. z połowy XX wieku
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024