Ostatnimi czasy bardzo modne stały się wnętrza w neutralnych kolorach. Bazą są w nich szare lub beżowe ściany i białe meble. Kolory pojawiają się ewentualnie w dodatkach, jako akcenty. Takie aranżacje można określić mianem poprawnych czy bezpiecznych, ale trudno stworzyć w nich wyjątkowy klimat. Jednak neutralne kolory są we wnętrzach istotne: dobrze wykorzystane tworzą doskonałe tło dla wyjątkowych mebli i dodatków, łatwo do nich wprowadzić intensywne akcenty kolorystyczne. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej kolorom neutralnym.
Barwy neutralne czyli jakie?
Wbrew pozorom kolory neutralne to nie tyle beże czy szarości. To szeroka gama eleganckich, stłumionych kolorów, przez niektórych nazywanych też złamanymi. Zalicza się do nich np. kość słoniową, ecru, odcienie brązu, wszelkie lekko pastelowe, rozmyte barwy, a także kolory ciemniejsze, np. zgaszone pomarańcze czy granaty.
Fot. Ściana w kolorze kawy z mlekiem dodaje wnętrzom elegancji
Dlaczego warto stosować neutralne kolory?
Neutralne kolory przeżywają ostatnio prawdziwy renesans w aranżacjach. Dlaczego tak je lubimy?
- Wprowadzają do wnętrz spokój i harmonię;
- Są uniwersalne: pasują do wnętrz nowoczesnych, jak i stylizowanych;
- To bezpieczny wybór: większość osób dobrze się czuje w pomieszczeniach w neutralnych barwach;
- Stanowią wspaniałą bazę dla innych, wyrazistych kolorów;
- Aranżacje w stonowanych barwach prosto zmieniać poprzez wprowadzenie dodatków w wyrazistych kolorach.
Fot. Kuchnia w neutralnych kolorach
Neutralne kolory i ich wady
Obecnie panuje moda na wnętrza, w których wykorzystuje się wyłącznie neutralne kolory i biele. Przewagą i jednocześnie wadą takich wnętrz jest ich uniwersalność. Takie wnętrza nie budzą większych emocji, bowiem nie ma w nich wyrazistych akcentów. Dlatego takie zestawienia kolorystycznie chętnie stosuje się np. w nowoczesnych hotelach. Tym samym warto kolory neutralne wykorzystywać raczej jako bazę, która doda wnętrzom elegancji i spokoju, i równocześnie będzie doskonałym tłem dla interesujących mebli, antyków czy intensywnych kolorów.
Fot. Pokój nastolatka w neutralnych barwach
Co z bielą?
Kolor biały także przeżywa renesans, szczególnie dzięki modnemu od lat stylowi skandynawskiemu. Wbrew pozorom nie jest to jednak kolor idealny na ściany. W naturalnym świetle białe ściany, na które nie pada bezpośrednio światło, wydają się smutne i szare. Biały jest natomiast wdzięcznym kolorem mebli, a nawet wiekowych antyków.
Fot. Sufity w bieli wpadające w szarość.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024