Oświetlenie odgrywa bardzo istotne role we wnętrzach. Wpływa ono na funkcjonalność i estetykę pomieszczeń. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Oświetlenie to nie tylko lampa zawieszona na środku sufitu. Różne rodzaje oświetleń pozwalają nam tworzyć niepowtarzalny i co ważne dostosowany do potrzeb, klimat pomieszczeń. Poznajmy najważniejsze rodzaje oświetlenia.

carpet-chairs-chandelier-1090092

Oświetlenia ogólne

Zaliczamy do niego przede wszystkim oświetlenia podsufitowe, np. lampy, żyrandole. Z jego pomocą oświetlimy wnętrza w sposób naśladujący światło naturalne. Dodatkowo ten rodzaj oświetlenia sam w sobie może być niebanalną dekoracją, np. jeśli zdecydujemy się na żyrandol z kryształami czy lampę o ciekawym abażurze.

antyczny żyrandol

Fot. Antyczny żyrandol

Światło kierunkowe

Zaliczamy do niego np. kinkiety, lampy stołowe czy stojące. Dzięki temu rodzajowi oświetlenia doświetlimy konkretne obszary we wnętrzach: np. przestrzeń obok fotela, w którym lubimy czytać, miejsce nad łóżkiem, komodę itp.

stojąca lampa

Fot. Stojąca lampa z połowy XX wieku

Światło funkcjonalne

Zaliczamy od niego podświetlenia stref roboczych, np. w kuchennych blatów. To także światło przypodłogowego, które działa na czujnik ruchu, dzięki czemu wstając np. w nocy do toalety, nie musimy rozświetlać całego domu.

appliance-cabinets-contemporary-280218

Fot. Podświetlone blaty kuchenne

Światło dekoracyjne

Jego zadaniem jest ekspozycja ważnych elementów aranżacji wnętrz, np. dzieł sztuki czy antyków. Do tego rodzaju oświetlenia zaliczamy np. kinkiety czy halogeny.

Klimat wnętrz

Oświetlenie buduje klimat wnętrz. Zimne sprzyja pracy, neutralne jest odpowiednie do zwykłych, codziennych aktywności, a ciepłe światło doda wnętrzom przytulności.

Także rodzaje oświetlenia budują nastrój. Wystarczy wyłączyć światło ogólne, a za sprawą światła kierunkowego i dekoracyjnego nasze wnętrza zyskają kameralny, sprzyjający intymnej rozmowie klimat.

Warto mieć też na uwadze, że stłumione, ciepłe oświetlenie bardziej pasuje do wnętrz, w których królują antyki i odniesienia do przeszłości.