Wnętrza, w których królują antyki, często kojarzą się z ciemnymi, przytłaczającymi kolorami. Ale tak nie musi być w różnych stylach dominują różne kolory, a wnętrza historyzowane potrafią zaskoczyć pięknymi barwami.
Biedermeier
Antyki w tym duchu cieszą oko pięknymi fornirami, np. czeczotkowymi. I chociaż dominującym kolorem biedermeierów jest brąz, to aranżacje w tylu biedermeierowskim są pogodne i jasne. Do kolorów typowych dla stylu zaliczyć można żółcie, zielenie oraz błękitny. Warto zwrócić uwagę na obicia antyków: to najczęściej pasy (czasem kontrastujące) lub kwiatowe wzory. Całość prezentuje się ciepło i przytulnie.
Fot. Stół z krzesłami w typie biedermeier
Więcej o biedermeier w artykule: Za co kochamy styl Biedermeier?
Empire
Wnętrza w stylu empire charakteryzuje pałacowy przepych. Ściany ozdobione są jasnymi kolorami, takimi jak kość słoniowa czy perła, a całości dopełniają wykończenia ze złota czy marmuru. Antyki empire zachwycają naturalnym kolorem drogich gatunków drzew, np. mahoniu czy palisandru. Tkaniny typowe dla empire występują w kolorach takich jak burgund czy butelkowa zieleń. Spotyka się także jasne, np. beżowe czy złote obicia.
Fot. Komplet salonowy w stylu empire
Więcej o empire w artykule: Styl empire, czyli cesarskie wnętrza
Secesja
Styl secesyjny to idealny wybór dla osób preferujących pastelowe kolory. W stylu secesyjnym spotykamy także zielenie i czerwienie. Tapicerka secesyjnych mebli charakteryzuje się motywami pasów lub roślin i przybiera zwykle jasne kolory.
Fot. Komplet 4 krzeseł w stylu secesyjnym z jasnym obiciem
Więcej o secesji w artykule: Secesja w obronie piękna
Art deco
Styl art deco wyróżniają intensywne, kontrastujące kolory typowe dla dzieł fowistów. Podłoga w szachownicę, mocne zielenie, burgund czy złoto to kolory typowe dla tego stylu. W nowoczesnych wnętrzach w tym duchu z powodzeniem wprowadzimy też krzykliwe róże, eleganckie granaty czy przeciwnie jasne i przyjemne dla oka błękity.
Fot. Fotel w typie Art deco
Więcej o art deco w artykule: Pełen kontrastów jak art deco
Styl angielski
To z jednej strony styl klubowy, który wyróżniają antyki w ciemnych kolorach w towarzystwie granatów czy zieleni. Z drugiej strony styl angielski może przybrać romantyczną i przytulną postać, w której dominują ciepłe pastele, np. błękity, beże czy zgaszone odcienie różu.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024