Coraz więcej osób zwraca się ku przedmiotom z duszą, wyrażając w ten sposób swoje przywiązanie do historii czy tradycji. Zaczynają nas też nudzić masowo produkowane, byle jakie, sklepowe meble. Co jednak zrobić, jeśli nasze mieszkanie jest całkiem nowoczesne, a my chcemy wprowadzić tam pojedyncze „starocie” i antyki?
Domowa renowacja w służbie unowocześnienie mebli
Jeśli lubimy majsterkować, a przeprowadzanie samodzielnych metamorfoz sprawia nam radość, dobrym wyjściem jest samodzielna renowacja mebli. Co prawda drogie antyki lepiej oddać w ręce profesjonalistów. Jednak meble z nikłą wartością rynkową, albo po prostu starocie są idealne do własnoręcznych przeróbek. Jakie zmiany sprawią, że nieco zakurzone przedmioty zyskają nowocześniejszy wymiar i jednocześnie nie stracą swojego charakteru?
1. Zmiana koloru
Przemalowanie mebli na jednolity kolor potrafi odmienić ciemne i przytłaczające „zawalidrogi” w lekkie i ciekawe przedmioty. Zależnie od tego jaki efekt chcemy uzyskać, możemy nadać naszym meblom krzykliwą, połyskliwą barwę, wybrać pastelowy mat czy postawić na bielenie i przecierki. Antyki w mocnych kolorach zyskają nowoczesny wygląd, pastelowe i lekkie kolory mebli będą pasowały choćby do stylu angielskiego czy prowansalskiego. Z kolei przedmioty przecierane wpiszą się w ducha skandynawskiego czy shabby chic.
Fot. antyczne fotele
2. Kolorowe printy
To opcja dla mebli, które wyróżniają duże, płaskie powierzchnie i niewielkie rzeźbienia np. tylko nóżek. W tym wariancie oklejamy front np. komody nowoczesnym printem, a pozostałe elementy mebla pokrywamy kolorem korespondującym z nadrukiem. Antyki potraktowane w taki sposób zyskują bardzo designerski wymiar i sprawdzą się we współczesnych mieszkaniach.
3. Zmiana uchwytów
To jeden z najprostszy i zarazem całkiem efektowny sposób na odmianę mebla. Sprawdzi się w przypadku mniej zniszczonych przedmiotów, które potrzebują po prostu bardziej współczesnego akcentu, aby lepiej wpisać się w nowoczesne wnętrza.
4. Nowa tapicerka
Dzięki nowej tapicerce mamy szansę przemycić do najbardziej ozdobnych i historyzowanych mebli odrobinę nowoczesności. To od nas zależy w jakim stopniu zmienimy wymiar starego przedmiotu. Czy postawimy po prostu na wyrazisty lub niebanalny kolor? Czy może wybierzemy tapicerkę z nieoczywistym nadrukiem?
5. Nowe przeznaczenie
Antyczny kredens w roli gwiazdy pokoju wypoczynkowego? Toaletka w wydaniu konsoli w holu? A może komoda w łazience? Antyki, którym nadajemy inną rolę, zyskują świeże i ciekawe oblicze. Nie bójmy się eksperymentować z wprowadzeniem pięknych i dekoracyjnych mebli do nowoczesnych wnętrz – w roli ozdób.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024