Brytyjczycy znani są ze swojej ekscentryczności, powściągliwości i poczucia humoru. Jak zatem mogą wyglądać antyki typowe dla Anglików? Są zupełnie zaskakujące. Wyglądają tak, jakby skryci Brytyjczycy chcieli zawrzeć w nich wszystkie swoje estetyczne pragnienia jednocześnie! Jaki styl budzi tyle emocji?

architecture-building-entrance-187815

Styl wiktoriański zorientowany na zamkniętych w sobie Anglików

Narodził się w połowie XIX w., w wyjątkowo korzystnym okresie dla Wielkiej Brytanii. Na tronie zasiadała królowa Wiktoria. Państwo przeżywało wówczas prawdziwy rozkwit na wielu płaszczyznach: społeczeństwo bogaciło się, trwała rewolucja przemysłowa i urbanistyczna. O Wielkiej Brytanii mówiono wówczas: Imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce, bowiem złotą erę przeżywał także brytyjski kolonializm.

annie-spratt-102808-unsplash

Jak ten specyficzny czas wpłynął na antyki? Po pierwsze, ich produkcja była tania jak nigdy dotąd. Antyki produkowano przemysłowo, korzystając z tańszych materiałów. Po drugie, brytyjska klasa średnia miała coraz większe możliwości finansowe, tym samym oczekiwania ich przedstawicieli wpływały na wzory mebli. Co ciekawe, raczej powściągliwi i zdystansowani Anglicy, których dodatkowo ograniczały społeczne konwenanse, od przedmiotów codziennego użytku oczekiwali wyjątkowej estetyki, graniczącej wręcz z kiczem.

Antyki w stylu wiktoriańskim, czyli eklektyzm ponad wszystko

W wiktoriańskich meblach znajdziemy liczne inspiracje, w tym:

  • motywy gotyckie
  • antyczne kształty
  • wzornictwo typowe dla rokoko
  • interpretacje elżbietańskie
  • wpływy naturalistyczne

annie-spratt-138434-unsplash

Ta mieszkanka różnorodnych stylów tworzyła antyki niebanalne, ekletyczne i bardzo bogato zdobione.

Wiktoriańskie wnętrza i architektura

Mieszkania w stylu wiktoriańskim, podobnie jak antyki, wyróżniały się eklektyzmem. Głębokie, ciemne kolory ścian, bogato zdobione meble, liczne bibeloty i wzorzyste tkaniny tak można opisać ówczesne wnętrza.

jessica-furtney-244838-unsplash

Architektura wiktoriańska w niczym nie ustępowała aranżacjom wnętrz. Domy w tym duchu wyróżniają nawiązania do gotyku, strzeliste dachy, wieżyczki na planie koła, a także liczne rzeźbienia, np. balustrad czy opraw okiennych.