Jedni koneserzy antyków budują swoje kolekcje według jasnego klucza: wybierają konkretny styl, a czasem nawet jeden kraj pochodzenia mebli. Inni przeciwnie: kupują po prostu piękne przedmioty. W poniższym wpisie skupimy się na drugim wariancie i odpowiemy sobie na pytanie: które style są dobrą opcją dla miłośników staroci i eklektycznych wnętrz?
Fot. Eklektyczne wnętrz
Styl kolonialny
Co prawda ten styl ma angielski charakter antyki w tym duchu są inspirowane meblami z epoki wiktoriańskiej, ale dobrze łączy się ze współczesnymi przedmiotami i egzotycznymi dodatkami. Docenią go zapewne wielbiciele podróży, którzy z dalekich wycieczek lubią przywozić niebanalne pamiątki. Natomiast w internecie albo na aukcjach nabywają meble z egzotycznym rodowodem.
Fot. Drewniana szkatułka
Materiały typowe dla aranżacji w tym duchu to egzotyczne gatunki drzew, wiklina, ratan, przedmioty z prawdziwej skóry, kamień. Ze względu na konotacje z klasycznym stylem angielskim, styl kolonialny jest ponadczasowy. Wyróżnia go także nieco ekskluzywny charakter. Więcej o nim w artykule: Styl kolonialny, czyli jak europejskie antyki przemierzały oceany
Styl flamandzki
Łączy w sobie chłodny minimalizm i pałacowy przepych. Odnajdziemy w nim inspiracje zaczerpnięte z francuskiego rokoko, gotyku, a nawet elementy rustykalne. Styl flamandzki spodoba się miłośnikom cennych, pięknych antyków np. w stylu rokoko, którzy jednocześnie chcą uniknąć przesadnej, sztucznej dekoracyjności.
Fot. Sofa w stylu neorokoko
W aranżacjach inspirowanych wnętrzami flamandzkimi nie ma miejsca na zbędne bibeloty czy pretensjonalne wykończenie wnętrz. Jednak wrażenie robią piękne antyki i wysmakowane, oszczędne dodatki, np. kryształowe żyrandole. Więcej o stylu flamandzkim w artykule: Styl flamandzki, czyli pałacowy przepych z elementami wiejskimi
Shabby chic
To bardzo romantyczny i eklektyczny wariant aranżacji wnętrz. Styl mebli nie ma w nim znaczenia, bowiem każdy z nich powinien mieć wspólny mianownik: jasny kolor i przetartą farbę, podkreślającą wiekowość przedmiotu. Dzięki temu w stylu shabby chic bez trudu połączymy meble rustykalne, angielskie antyki czy przedmioty inspirowane rokoko.
Fot. Kredens shabby chic
W stylu shabby chic pierwsze skrzypce grają dodatki: delikatne, zwiewne tkaniny, poduszeczki, suszone kwiaty, zdjęcia oprawione w ozdobne ramki, lustra, czy ręcznie wykonane ozdoby, np. pomalowane na biało klatki dla ptaków ze świecami w środku. To doskonały wybór dla osób, które lubią przerabiać meble i antyki, a także cenią klimat melancholii. Więcej o stylu pod linkiem: Melancholijny jak shabby chic.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024