Czy antyki pasują do nowoczesnych wnętrz i współczesnego stylu życia? A może wnętrza + antyki zawsze przypominają muzeum? W poniższym wpisie rozprawiamy się z mitami i potwierdzamy istotne fakty na temat mebli antycznych.
1. Wnętrza z antykami mają muzealny charakter
Werdykt: Prawda i fałsz
Niektórzy koneserzy antyków są tak zakochani w danym stylu czy epoce, że starają się odtworzyć dawne aranżacje w maksymalnie dokładny sposób. Jednak to prawdziwe wyzwanie, bowiem wymaga nie tylko odpowiednich mebli, ale też oprawy w postaci wykończenia wnętrz. Ponadto nie każdy wielbiciel starych mebli marzy o tym, by jego mieszkanie było metaforycznym wehikułem czasu. Nawet wiekowe style (np. antyki renesansowe) można z powodzeniem zaaranżować w sposób nowoczesny: zestawiając je ze współczesnymi materiałami czy sprzętem.
2. Antyki pasują tylko do dworków i starych kamienic
Werdykt: Fałsz
Przeciwnie: im bardziej nowoczesne, przestronne wnętrza, tym bardziej pasują do nich dekoracyjne, masywne i monumentalne antyki. Stanowią wtedy ciekawy kontrast dla współczesnego, surowego budownictwa. Pojedynczy antyk przybiera w takich aranżacjach nie tylko funkcje praktyczne (np. stołu, szafy, oświetlenia), ale jest jednocześnie ozdobą staje się prawdziwym dziełem sztuki.
3. Antyki nie wpisują się we współczesny styl życia
Werdykt: Prawda i fałsz
Niestety współczesny świat opanowany jest przez zachłanny konsumpcjonizm. W tym świetle ponadczasowe, trwałe, przekazywane z pokolenia na pokolenie antyki faktycznie nie pasują do nieustannych zakupów i wiecznego podążania za trendami.
Z drugiej strony coraz więcej ludzi zwraca się w stronę natury, odrzucając modne, ale szybko psujące się przedmioty. Wiele osób szuka własnych korzeni i tożsamości, a także czuje potrzebę projektowania wnętrz z duszą. Modna staje się filozofia hygge, zero waste, eko, ludzie coraz chętniej otaczają się przedmiotami z odzysku. Antyki wspaniale wpisują się w te zmiany: są trwałe, ekologiczne (wykonane z drewna, bez sztucznych materiałów), zero waste (ze względu na swoją solidność, trwałość i to, że nie wymagają zużywania nowych zasobów). Pomagają też tworzyć indywidualne i bardzo oryginalne aranżacje z klimatem (są zupełnie unikatowe lub były produkowane w krótkich seriach jak na współczesne standardy).
4. Antyków nie da się zaaranżować w łazienkach, kuchniach i nie da się ich połączyć z elektroniką
Werdykt: Fałsz
Nic bardziej mylnego. Oczywiście antyki nie są dostosowane do płyt indukcyjnych, ani nie zostały zaprojektowane pod umywalkę czy telewizor. Ale przecież nie musimy aranżować ich zawsze zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Antyczną konsolę możemy zmienić w łazienkową szafkę, komodę w półkę pod telewizor, a szafki kuchenne wykonać z antycznych frontów. Lub przeciwnie: w kuchni możemy postawić na meble ultra nowoczesne albo stylizowane na antyczne, a antyki potraktować jak wisienkę na torcie w postaci starego dębowego stołu czy wiekowej porcelany.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024