Zmiany w meblarstwie najłatwiej prześledzić porównując jak na przestrzeni wieków zmieniały się krzesła. Są one doskonałym odbiciem epok i minionych trendów. Niektóre antyczne krzesła zdobyły taką popularność, że otrzymały własne nazwy. W poniższym artykule przyjrzymy się krzesłom wyjątkowo charakterystycznym i z bogatą historią:

Krzesło Glastonbury

To XIX-wieczne krzesło swoją nazwę zawdzięcza ostatniemu opatowi klasztoru w Glastonbury, który posiadał właśnie taki mebel. Prawdopodobnie stworzono je z myślą o wspomnianym angielskim opacie. Pierwowzorem krzesła Glastonbury były krzesła powszechnie używane w okresie średniowiecza. Krzesło opata powstało na podstawie opisu sprowadzonego z Rzymu w 1504 r i wykonał je John Thorne. Chociaż nożycowy wygląd sugeruje, że krzesło jest składane, jego ramy są przymocowane na stałe. W XIX wieku doceniano ten model za prostą konstrukcję oraz możliwość pięknego ozdabiania go snycerką.

Glastonbury_Chair_original_Wells

Fot. Oryginalne krzesło Glastonbury, źródło: Wikipedia.org, autor zdjęcia: Andy Dingley

Toczone krzesła

Zyskały popularność w XVII wieku. Chociaż są wybitnie niewygodne, a co więcej – trudno na nich utrzymać równowagę, zyskały status krzeseł reprezentatywnych. Część z nich została nazwana „Wielkimi Krzesłami” i do dzisiaj symbolizują władzę. W XIX wieku niektóre krzesła (wraz z wariantami stylistycznymi) połączono z wybitnymi postaciami. Możemy wyróżnić np.:

Krzesło Holyoke (Harvard President’s Chair), nazywane dziwacznym krzesłem, zostało wykonane w drugiej połowie XVI wieku. Od 19770 roku, na ceremonii otwarcia, tradycyjnie zasiada na nim aktualny rektor Harvardu.

HarvardUniversityPresident'sChair

Fot. Krzesło Holyoke (źródło zdjęcia: Wikipedia)

Krzesło Brewstera – przypisuje się go Anglikowi Williamowi Brewsterowi, duchowemu przywódcy oraz jednemu z pierwszych osadników kolonii Plymouth, w dzisiejszym stanie Massachusetts.

Elder_Brewster_Chair_and_Peregrine_White_cradle

Fot. Krzesło Brewstera (źródło zdjęcia: Wikipedia)

Krzesło Carvera – było to krzesło dedykowana Johnowi Carverowi, pierwszemu gubernatorowi kolonii Plymouth

Gov._Carver's_chair_and_Mile's_Standish's_sword,_by_William_S._Robbins_&_Co._2

Fot. Krzesło Carvera (źródło zdjęcia: Wikipedia)

Krzesło Bradforda – należało do Williama Bradforda, następcy Carvera, gubernatora kolonii Plymouth.

Krzesło Windsor

Wbrew pierwszym skojarzeniom, nie jest to antyczne krzesło królewskie Przeciwnie, jego rodowód jest iście wiejski, a swoją nazwę zawdzięcza prawdopodobnie miejscu, gdzie wykonano jego pierwowzór. Chociaż krzesło Windsor ma angielskie korzenie, kojarzymy je głównie z farmami w Stanach Zjednoczonych. Nic dziwnego: do Ameryki Północnej sprowadzili go angielscy osadnicy. Czym wyróżniają się krzesła Windsor?

  • niskimi siedziskami
  • nogami formie pojedynczych elementów wtłoczonych do siedziska
  • wrzecionowatym oparciem

Amerykańskie Windsory produkowano często przy wykorzystaniu trzech gatunków drzew: innych do siedziska, nóg i oparcia.

antique-chair-country-116915

Fot. Krzesło w typie Windsor