W pierwszej części słownika opisaliśmy jedne z popularniejszych ornamentów: akant i antemion. Przedstawiliśmy niezwykłe właściwości alabastru, a także odpowiedzieliśmy na pytanie czym jest antaba. Zburzyliśmy też pewien mit, który powstał wokół arabeski. Pierwsza część słownika pod linkiem Słownik pojęć cz. 1. Antyki kryją jednak jeszcze wiele tajemnic, więc czas na cz. 2 słownika.
Astragal
Prosty w swej istocie ornament, który znany był już w starożytnej Grecji i Rzymie. Cieszył się popularnością także w okresie renesansu, epoce romańskiej i w epoce klasycyzmu. Ornament opiera się na szeregu pałeczek przedzielonych perełkami.
Fot. Astragal, źródło zdjęcia: Wikipedia
Azulejos
Z tym terminem powinni zapoznać się wszyscy fascynaci wnętrz urządzonych w duchu hiszpańskim i portugalskim. Czym są azulejos? To ceramiczne płytki, które swoje korzenie mają w sztuce arabskiej. Około XIV wieku zdobyły ogromną popularność w Hiszpanii, a następnie w Portugalii. Najpopularniejsze azulejos to białe płytki z niebieskimi motywami roślinnymi lub figuralnymi.
Fot. Azulejos, źródło zdjęcia: Wikipedia, autor: Manuel Anastácio
Brąz
To stop miedzi z cyną. Jego wynalezienie zapoczątkowało epokę brązu. Przedmioty codziennego użytku, a także ozdoby z brązu wytwarzano m. in. w starożytnym Egipcie, Grecji czy Rzymie. Koniec epoki brązu nie oznaczał jednak końca wytwarzania rzeczy z brązu. Przeciwnie: brąz zdobył niezwykłą popularność w epoce renesansu i baroku. Brązem zdobiono także antyki czy wykorzystywano go jako materiał w budowlach architektonicznych. Określenie brąz pochodzi od nazwy miejscowości: Brundisium, która była europejskim centrum wytwórstwa tego stopu.
Fot. Monumentalna figura z brązu
Buduar
Czyli pokój dla kobiet. Jego idea narodziła się we Francji, w XVIII wieku. Pierwotnie był miejscem, gdzie kobiety poddawały się zabiegom pielęgnacyjnym, malowały się i przebierały. Z czasem zyskał wymiar nieoficjalnego salonu, służącego do intymnych rozmów. Oczywiście buduary występowały w pałacowych przestrzeniach, a nie biednych domach i zwykle sytuowane je między salonem a sypialnią. Powstanie buduarów wiązało się z wymyśleniem nowych mebli: mniejszych, lekkich, mniej monumentalnych. Tak powstały antyki Ludwik Filip.
Fot. Sofa w stylu Ludwika Filipa
Bukranion
Historia tego ornamentu jest wyjątkowo ciekawa: bowiem związana jest ze składaniem ofiar bogom. Byk był uważany za zwierzę ofiarne już 5 tys. lat p. n. e. Pierwowzorem bukranionu były czaszki byków wieszane na świątyniach. W starożytnej Grecji czaszki ozdabiające świątynie zastąpiono ornamentem w kształcie głowy i czaszki byka. Ornament ten pojawiał się także w starożytnym Rzymie, w epoce renesansu, manieryzmu, klasycyzmu czy historyzmu.
Fot. Bukranion, źródło zdjęcia: Wikipedia, autor: Marsyas
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024