Święta Bożego Narodzenia kojarzymy z pysznym jedzeniem, zachwycającymi dekoracjami, kultywowaniem tradycji. Jednak te wszystkie elementy, chociaż są ważne, mają drugorzędne znaczenie. Najważniejsze jest to, czy w święta potrafimy się cieszyć tym czasem razem ze swoimi bliskimi. A wbrew pozorom to nie takie łatwe.
Wielu z nas doświadcza świątecznej nerwówki: kupowanie prezentów, robienie porządków gotowanie. Trudno wtedy złapać oddech i poczuć magię nadchodzących świat. A i same święta często są wyjątkową okazją w roku, by spotkać się w gronie najbliższych i.. posprzeczać. Co zrobić, by te święta były inne? Spokojne, radosne, szczęśliwe? Nie ma oczywiście jednej recepty, ale może warto dowiedzieć się jak w tej kwestii radzą sobie Duńczycy podobno najszczęśliwszy naród świata?
Hygge sekret szczęścia Duńczyków
Duńczycy mają swoje wyjątkowe słowo: hygge, które możemy rozumieć jako zapewnienie sobie komfortu, cieszenie się z drobnych rzeczy. Hygge to styl życia, stojący w opozycji do rywalizacji, konsumpcjonizmu, dążenie da perfekcji. Hygge to dostrzeganie pięknych chwil w codzienności. Czytaniu książki przy kominku. Wspólnych wieczorze z bliskimi. Spędzaniu rodzinnych świąt Bożego Narodzenia.
Jak spędzić święta w klimacie hygge?
Filozofia hygge nie ma twardych zasad stanowiących o tym, co powinniśmy robić, by być szczęśliwym. Ale zgodne z nią jest na pewno:
- Spędzanie czasu wspólnie z bliskimi. Wspólne przygotowywanie posiłków. Pieczenie pierniczków. Tworzenie ozdób świątecznych. Bycie razem w trakcie wykonywania świątecznych obowiązków.
- Bycie uważnym: słuchanie bliskich, interesowaniu się nimi. To też odłożenie na bok smartfonów, tabletów, komputerów. Bycie tu i teraz.
- Dostrzeganie miłych aspektów świąt, wspólnego czasu. Cieszenia się z tradycji. Cynamonowego zapachu ciasteczek. Wspólnych żartów.
Jak stworzyć klimat hygge podczas świąt?
Hygge ma swoje odzwierciedlenie także we wnętrzach. Zgodnie z tą filozofią aranżację mieszkań powinny gwarantować komfort, a także odznaczać się przytulnością. Hygge to też idealny styl dla koneserów antyków, czyli przedmiotów z duszą, bowiem odrzuca on nadmierny konsumpcjonizm i podążanie za chwilowymi modami. Tym samym solidne, ponadczasowe, nieulegające trendom antyki pasują do wnętrz hygge. A im prostsze i wygodniejsze antyki, tym lepiej. Ale sekret wnętrz w duchu hygge tkwi w dodatkach:
- blasku świec czy rozpalonego kominka
- ciepłym pledzie na kanapie
- miękkim dywaniku pod stopami
- własnoręcznie wykonanych dekoracjach świątecznych
- ulubionym, wygodnym fotelu
Fot. Stylowy fotel uszak z pierwszej połowy XX wieku
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024