Po dość intensywnym, ale krótkim zachwycie nowoczesnością, powoli zaczynami tęsknić za tradycyjnymi wnętrzami. Stare kredensy, niegdyś ze wstydem wyrzucone do piwnicy, z roku na rok pięknieją w naszych wspomnieniach. Z nostalgią opowiadamy o masywnym stole, który lata temu stał w dużym pokoju. Przykryty wesołym obrusem, stwarzał idealne miejsce do długich, rodzinnych rozmów.

table

Styl wiejski

Surowe wnętrza, wykończone betonem, szkłem i metalem oraz minimalistyczne meble o gładkich powierzchniach tworzą stylową całość. Łatwo je sprzątać i wyglądają naprawdę dobrze, ale nie budują rodzinnej atmosfery. A przecież właśnie tego szukamy w domu – ciepła, poczucia bezpieczeństwa.

Niezależnie od możliwość finansowych, większość z nas, przy odrobinie dobrej woli i wyczuciu smaku, może odtworzyć w swoim domu tradycyjny, rodzinny klimat. Jakimi stylami warto inspirować się, aranżując przytulne wnętrza? Dzisiaj zaczniemy od stylu wiejskiego. Bezpretensjonalnego i wdzięcznego. Na terenie Polski był popularny w latach 70. XX wieku, ale jego ówczesna powszechność wynikała raczej z braku innych alternatyw.

ozdoby

Zasady wiejskiego stylu

Jego głównymi założeniami są: prostota, przytulność, nawiązanie do tradycji. Wykorzystujemy w nim naturalne materiały takie jak drewno, glinę, wiklinę. Sercem domu jest kuchnia – pachnąca suszonymi ziołami, w której obowiązkowy musi stać duży, masywny stół.

Jeśli na naszym strychu zalegają stare stare komody czy inne zakurzone skarby – z powodzenia możemy wprowadzić je do wnętrz urządzonych w wiejskim klimacie. Mile widziane są także stare kredensy, serwantki, skrzynie, półki na zioła. Najważniejszy jest jednak ciężki stół, tworzący idealne miejsce do spożywania posiłków i będący swoistym centrum towarzyskim.

taboret

Meble z wiejskim rodowodem

Styl wiejski nie posiada żadnych twardych ram, charakteryzuje go eklektyzm, dlatego przy aranżacji wnętrz możemy puścić wodze fantazji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nadawać meblom nowe funkcje – np. starą bieliźniarkę wykorzystać jako szafkę na naczynia i półkę. Meble w stylu wiejskim mogą zachować naturalny kolor i ułożenie słoi. Mogą także zachwycać pastelowymi kolorami i wzorami w motywy kwiatowe.

malowane meble

Wnętrza w duchu wiejskim

Tradycyjne wiejskie ściany były bielone wapnem, jednak nie musimy zamykać się na ten kolor. Na ścianach sprawdzą się także delikatne żółcie, zielenie, niebieskości. Śmiało możemy także ozdobić ściany tapetami – w tradycyjne, kwiatowe wzory, kratkę czy pasy. Ważną rolę w stylu wiejskim odgrywają tkaniny w postaci delikatnych, fikuśnych, haftowanych firanek; białej, naturalnej pościeli zdobionej kwiatami; ciepłych pledów i narzut, zachęcających do wypoczynku.

Styl wiejski można unowocześnić, wykorzystując przede wszystkim jego prostotę, funkcjonalność i naturalne materiały. Tradycyjne wiejskie meble są raczej pozbawione przesadnej dekoracyjności, mogą nawet wydawać się nieco toporne, dlatego doskonale sprawdzą się jako tło dla współczesnycg sprzętów.

Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, by styl wiejski potraktować bardziej dosłownie. Odnowić kaflowy piec, dekorować dom suszonymi, polnymi kwiatami, glinianymi naczyniami, starą porcelaną. Do minimum ograniczyć elektronikę. Postawić na spokój i bliskość przyrody.
Niezależnie od tego czy w naszych wnętrzach jedynie nawiążemy do stylu wiejskiego, czy też będziemy czerpali z niego pełnymi garściami, na pewno pomoże nam on poczuć się w domu jak.. w domu. Wnętrza w stylu wiejskim pozwolą odetchnąć od codziennych stresów i życia w pośpiechu, odnaleźć radość w codzienności.

kwiaty

Kto powinien postawić na styl wiejski

Styl wiejski to gratka dla ludzi, którzy kochają pracować ze starymi meblami: przywracać ich dawne piękno, ozdabiać malunkami, znajdować dla nich nowe funkcje. To także styl, który pozwala nam czuć się bliżej natury, odpoczywać. Nie wymaga dużych nakładów finansowych, ponieważ śmiało możemy wykorzystać w nim zarówno meble kupione za bezcen za targach, jak i zacne antyki.