Na przełomie XIX i XX w Europie zaczęły się rozwijać style narodowe. Wpłynęła na to rosnąca świadomość narodowa, a w niektórych przypadkach także dążenie do niezależności. W związku z tym powstawanie stylów narodowych wiązało się z jednej strony ze zwiększonym zainteresowaniem historią i kulturą wśród społeczeństw, a z drugiej miało też aspekt polityczny – łączyło narody, a nawet wzmagało nastroje nacjonalistyczne. W Polsce styl narodowy inspirowany był kulturą ludową, architekturą oraz sztuką współczesną. Jednym z jego nurtów stał się styl dworkowy.
Dlaczego styl dworkowy stał się jednym z nurtów narodowych?
Styl dworkowy nawiązywał do szlacheckich dworów polskich, które powszechnie kojarzyły się ze złotym wiekiem Polski. Właśnie wtedy państwo polsko-litewskie było jednym z 3 największych krajów Europy, stanowiąc tym samym potęgę gospodarczą i polityczną. Warunki te sprzyjały intensywnemu rozwojowi kultury i nauki.
Czym charakteryzował się styl dworkowy?
Twórcy stylu dworkowego przenosili na współczesne sobie czasy najbardziej charakterystyczne elementy dworu polskiego:
- alkierze
- ganek z portykiem – portyk to część budynku na planie prostokąta z co najmniej jednym rzędem kolumn, wspierająca dach
- charakterystyczne dachy kryte gontem – przybierały one formę łamanego dachu polskiego, rodzaju dachu uskokowego łamanego
Gdzie widać wspływ stylu dworkowego?
Dworki doskonale wpisywały się w krajobraz wiejski i tam też często je budowano. Dworki powstały również w miastach: tworząc malowniczą architekturę miast-ogrodów (np. w Warszawie). Styl dworkowy widać także w architekturze pożytku publicznego, bowiem w tym stylu budowano również m. in. dworce.
Kiedy styl dworkowy był popularny?
Styl dworkowy zdobył największą popularność na początku XX wieku. Wiązało się to z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Współcześnie styl dworkowy również jest mocno widoczny w architekturze: w latach 90. i na początku XXI wieku powstało wiele prywatnych domów, które nawiązywały do dworów polskich.
Jak urządzić wnętrza w stylu dworkowym?
Styl dworkowy to doskonała propozycja dla koneserów antyków. Pozwala on tworzyć interesujące, eklektyczne aranżacje. Odnajdą się w nim zarówno miłośnicy kultury Sarmatów, antyków w stylu Biedermeier czy też estetyki rustykalnej.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024