Co to damaskinaż, czym wyróżniał się decorated style czy Empire? Kim był ebenista? Czas na kolejną odsłonę słownika pojęć.

Damaskinaż

To znana od starożytności technika zdobienia wyrobów z metalu. Polega ona na inkrustowaniu żelaza, brązu lub miedzi takimi materiałami jak złoto, srebro, mosiądz czy miedź. Istnieją dwie techniki damaskinażu: wbijanie drobinek metalu w ryciny innego metalu oraz nabijanie drucików we wcześniej pokratkowany metal. Następnie powierzchnie wygładza się i poleruje, uzyskując przy tym szlachetny, bazujący na kontraście ornament.

Chociaż damaskinaż narodził się w czasach starożytności, szczególną popularność zdobył w epoce średniowiecza, gdzie rozwijany był w kulturze islamskiej. Stąd też wzięła się jego nazwa: od miasta Damaszek. Damaskinaż ma także swoją tradycję w Japonii.

Technika damaskinażu wykorzystywana była głównie do zdobienia broni i zbroi, rzadziej do innych przedmiotów. Ze względu na to, że wymaga ona od rzemieślnika wysokich umiejętności, a także jest czasochłonna, współcześnie jest mało popularna, jednocześnie przedmioty zdobione techniką damaskinażu są zwykle drogocenne i luksusowe.

damaskinaż

Fot. Spinka do włosów, źródło zdjęcia: Wikipedia

Decorated Style

To w wolnym tłumaczeniu gotyk ozdobny dojrzała faza gotyku angielskiego, która trwała od 1250 do 1370 roku. Na tle wcześniejszej fazy decorated style wyróżniał się maswerkami okien: stały się one smuklejsze i bardziej dekoracyjne. Wcześniejsza faza gotyku to early english, z kolei ostatnia: styl perpendykularny.

Ebenista

Pierwotnie był to rzemieślnik tworzący intarsjowane meble z hebanu. W XVII i XVIII wieku ebenistami nazywano wyspecjalizowanych rzemieślników, produkujących bogato zdobione, luksusowe meble. Wykorzystywali oni liczne techniki zdobienia mebli, np. intarsje, inkrustacje, markieterie, rzeźbienia. Wśród znanych ebenistów wymienić można m. in. Charlesa André Boulla czy Thomasa Chippendale.

Komoda Boulle

Fot. Komoda Boulle

Empire

To odmiana późnego klasycyzmu, która wykształciła się we Francji w latach 1800-1815. Empire miał podkreślać potęgę Napoleona, stąd typowe dla tego stylu ornamenty, powtarzające się w architekturze czy meblarstwie:

  • litera N inicjał Napoleona
  • wieńce laurowe
  • pszczoły
  • orły cesarskie

antyczna komoda

Fot. Komoda Narożna w stylu empire

Do innych, popularnych wówczas dekoracji zaliczamy również motywy zaczerpnięte ze starożytnego Egiptu, np. sfinksy. Antyki w stylu empire wyróżnia monumentalność i doskonała symetria. Więcej o stylu empire w artykule: Styl empire, czyli cesarskie wnętrza.