Narodziny stylu boho są bardzo romantyczne, a jego założenia niebanalne. Jak styl boho interpretowany jest współcześnie i w jaki sposób urządzić wnętrza w jego duchu?
Trochę historii..
Styl boho zawdzięcza swoją nazwę francuskiemu „la bohème”, czyli „cyganerii”, którą tworzyli w XVIII-wiecznej Francji zubożeni artyści. Ze względu na brak majątku, komponowali swoje stroje, a także urządzali wnętrza ze starych, nierzadko niepasujących do siebie rzeczy, tworząc awangardowe aranżacje. Boho było synonimem życia pod prąd, a także kreowania swojego wizerunku i wnętrz wbrew panującej modzie. Styl boho ponownie wrócił do łask w latach 60. i 70., w formie tzn. „hippie”. Młodzi ludzie tamtych czasów chcieli przeciwstawić się panującemu konsumpcjonizmowi, materializmowi, powtarzalności. Szukali „prawdziwego”, a nie „plastikowego” stylu życia.
Styl boho dzisiaj…
Słowo klucze stylu boho to kolory, wzory i eklektyzm. W aranżacjach boho pozornie nic do siebie nie pasuje, bowiem zestawiane są obok siebie różne kolory, faktury, meble i antyki. Jednak mimo natłoku różnych stylów, barw i faktur, boho tworzy spójną całość: nonszalancką, awangardową, nieco z przymrużeniem oka.
Meble w stylu boho to m. in.
- przedmioty z lat 50., 60. i 70.
- antyki np. w stylu rustykalnym angielskim, kolonialnym
- nowoczesne, minimalistyczne meble
- rzeczy z dalekich krajów
Fot. retro fotel
Dodatki w stylu boho, to np.
- pamiątki z egzotycznych podróży
- kolorowe i wzorzyste poduszki, dywany, zasłony, makatki
- wiklinowe kosze
- ludowe dekoracje
- rzemieślnicze wyroby
Kolory w stylu boho wydają się być niczym nieograniczone, jednak sposobem na udaną aranżacje jest zapewnienie neutralnego tła (np. w formie, podług, ścian), na których będziemy mogli wyeksponować kolorowe dodatki i materiały.
Styl boho pasuje do…
Styl boho kojarzony jest z artystami, niespokojnymi duszami, ludźmi dążącymi do wolności. Ale odnajdą się w nim też wszystkie osoby, które dostrzegają piękno w starych przedmiotach, dążą do bardziej ekologicznego stylu życia, chcą ograniczyć konsumpcję, nie lubią utartych schematów czy po prostu dobrze czują się w przytulnych, pełnych życia i humoru wnętrzach.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024