W jakim celu stosuje się fazy oraz gesso, jak wygląda feston i gargulec, czym są fryzy i fornir oraz gdzie popularna jest fusuma? Czas na kolejną odsłonę słownika pojęć.

Faza

Oznacza: ukos, ucięcie, ścięcie narożnika. W zależności od zastosowania, może pełnić funkcję ochronną lub dekoracyjną. Fazy stosuje się w:

  • budownictwie
  • elementach wykończeniowych
  • jubilerstwie

Feston

To ornament rodem ze starożytnej Grecji i Rzymu. Pierwotnie wykorzystywano go do ozdabiania świątyń i budynków związanych z kultem agrarnym. Powrócono do niego w okresie renesansu, empire oraz secesji. W czasach nowożytnych motyw festonu wykorzystywano w architekturze i rzemieślnictwie artystycznym.

Feston przedstawia motywy natury (kwiaty, owoce) w formie odwróconego łuku. Często uzupełnia go motyw wstęgi.

Fot. Feston, źródło zdjęcia: Wikipedia, autor: Lionel Allorge

Flizy

Płyty do wykładnia ścian i/lub podłóg. Znane są od czasów starożytnych. Pozwalają na układanie różnorodnych kompozycji: od szachownicy, po bardzo skomplikowane wzory. Do produkcji fliz wykorzystywane są płyty kamienne, ceramiczne, szklane, z tworzyw sztucznych. Flizy są gładkie lub zdobione.

Fot. Flizy, Pałac El-Hedine, Maroko

Fornir

Cienkie płaty drewna. Zwykle są pozyskiwane z drogich gatunków drewna, o oryginalnych rysunkach słoi (np. czeczota brzozowa). Ze względu na technikę pozyskiwania forniru (skrawanie), drewno należy uprzednio odpowiednio uelastycznić, poprzez gotowanie lub naparowywanie materiału. Z forniru produkuje się sklejkę, okleinę lub drewno prasowane.

Fot. Antyczna komoda w stylu Empire

Fusuma

Przesuwane panele (pełniące też funkcje drzwi), które służą to aranżacji wnętrza domu. Fusuma pozwala na powiększanie przestrzeni lub tworzenie zamkniętych, kameralnych pomieszczeń. Tego typu panele stosuje się w tradycyjnej architekturze japońskiej.

Fot. Fusuma

Gargulec

Dekoracyjne zakończenie rynny dachowej. Gargulec, zwany także rzygaczem, zwykle przybierał formę głowy (np. lwiej, smoczej, wilczej), czasem całej postaci, z którego pyska/twarzy tryskała woda deszczowa. Gargulce stosowano już w starożytności, a wyjątkowo modne stały się w epoce średniowiecza.

Fot. Rzygacz, źródło zdjęcia: Wikipedia, autor: Alexandru Baboş Albabos

Gesso

Podkład malarski, który utrwala właściwą warstwę farby z podłożem. Gesso od czasów starożytności stosuje się także w meblarstwie do zdobienia mebli. Odpowiednio grubo nałożone gesso można rzeźbić czy formować w dowolne ornamenty, a potem pokrywać farbą lub złoceniem.