Feng Shui to filozofia planowania przestrzeni rodem ze starożytnych Chin. Zawiera w sobie elementy metafizyczne (takie jak np. ochrona domowników przed złymi duchami), jak i zupełnie praktyczne porady, pozwalające aranżować harmonijne wnętrza.
Idea Feng Shui
Feng Shui w dosłownym tłumaczeniu to wiatr (czyli to co niewidzialne) i woda (czyli to co nieuchwytne). Tym samym Feng Shui to nieuchwytna i niewidzialna siła. Stosując zasady Feng Shui, dbamy o odpowiedni przepływ energii we wnętrzach, zapewniając tym samym sobie oraz domownikom pomyślność, zdrowie, bogactwo, dobre relacje z bliskimi. Podstawą Feng Shui są 3 zasady:
- yin i yang, czyli przeciwieństwa, które nieustannie dążą do osiągnięcia odwrotnego stanu (yin staje się yang i odwrotnie), odpowiadając tym samym za ład i zmiany we wszechświecie. Yin ma żeński pierwiastek (jest bierny i słaby), a yang męski (jest aktywny i silny).
- siatka bagua – jest kluczowa w planowaniu przestrzeni w mieszkaniach i domach. Dzieli się na 8 części, odpowiadających za różne dziedziny życia, na które składają się m. in. kariera, wiedza, zdrowie, bogactwo i rodzina. Harmonię w tych strefach można osiągnąć właśnie poprzez zastosowanie siatki bagua, która z kolei wiążę się z zasadą 5 żywiołów. Siatkę bagua nakładamy na plan mieszkania i z jej pomocą staramy się zaaranżować wnętrze.
- zasada pięciu żywiołów, czyli drzewa, ognia, ziemi, metalu i wody. Owe żywioły wg filozofii chińskiej mają swoją symbolikę (drewno pobudza kreatywność, ogień dodaje odwagi, ziemia zwiększa siłę fizyczną i zdrowie, metal odpowiada za logiczne myślenie, a woda to emocje). Ponadto z żywiołami łączą się kolory, kształty czy przedmioty.
Fot. Krajobraz Chin, pola ryżowe
Feng Shui – jak zacząć?
Aby zacząć wprowadzać we własne wnętrza zasady Feng Shui, nie trzeba od razu przebudowywać całego domu tak, by idealnie wpisał się w siatkę bagua. Warto zacząć od dużo prostszych i zaskakująco praktycznych zasad:
- Wyrzucenie niepotrzebnych przedmiotów – wnętrza w duchu Feng Shui wyróżnia harmonia, porządek i przemyślane wyposażenie. Nie ma tu miejsca na nielubiane, zepsute, brzydkie przedmioty, które zbierają kurz, zmniejszają przestrzeń i wpędzają nas w zły nastrój. Pozbycie się zbędnych przedmiotów oczyści wnętrza i wpłynie pozytywnie na nasz nastrój.
- Dbanie o oświetlenie – wg Feng Shui naturalne światło jest bardzo ważne dla budowania przyjaznych do życia wnętrz. Z tego względu wcześniej wspomniana siatka bagua określa jak mają być rozłożone poszczególne pomieszczenia m. in. względem kierunków świata. Naturalne światło powinniśmy uzupełniać też stosownym do funkcji pomieszczenia sztucznym oświetleniem.
- Świeże powietrze – podstawą Feng Shui jest swobodny przepływ energii zwanej chi, a sprzyja temu świeże powietrze. Tę zasadę zrealizujemy wietrząc mieszkanie i dbając o to, by były w nim rośliny, oczyszczające powietrze.
Fot. Komplet dwóch wazonów
Dla Europejczyków zasady dot. swobodnego przepływu energii, siatki bagua czy 5 żywiołów nie zawsze są przekonujące, ale Feng Shui to też zbiór bardzo praktycznych zasad o tym jak żyć wygodnie i zdrowo. Jakie to zasady? O tym w następnym artykule.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024