Europejczycy już od XVII wieku fascynują się chińską kulturą, sztuką, rzemiosłem. Tak zresztą zrodził się eklektyczny styl chinoiserie (więcej o nim można przeczytać w artykule: Chinoiserie, czyli jak Dalekowschodnie motywy zdobyły serca Europejczyków). Współcześnie chętnie czerpiemy inspirację z starochińskiej filozofii w urządzaniu wnętrz: Feng Shui.

Feng Shui to połączenie chińskich wierzeń z zupełnie praktycznymi poradami dotyczącymi aranżacji wnętrz. Więcej o zasadach Feng Shui pod linkiem: Aranżacja wnętrz zgodnie z zasadami Feng shui cz. 1. A o co powinniśmy się zatroszczyć, by nasze mieszkania były przyjazne do życia?

Porządek

Ten punkt nie spodoba się osobom, które lubią artystyczny nieład. Jednak z racjonalnego punktu widzenia czyste i uporządkowane mieszkania tworzą bardziej funkcjonalną przestrzeń do życia. Dlaczego? We wnętrzach, w którym każdy przedmiot ma swoje miejsce, łatwiej odnaleźć potrzebne rzeczy czy organizować różne aktywności oraz obowiązki. Feng Shui kładzie także duży nacisk na czystość: ważne jest dbanie o przejrzyste okna, pościerane kurze, świeżą pościel zdecydowanie zwiększa to komfort życia.

Minimalizm

Ta zasada bezpośrednio wiąże się z pierwszym punktem. Minimalizm ułatwia utrzymanie porządku. W aranżacjach zgodnych z Feng Shui nie ma miejsca na zepsute czy nieużywane graty. Ponadto pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów podnosi walory estetyczne wnętrz, a także sprawia, że w mieszkaniach jest więcej przestrzeni.

Funkcjonalna organizacja

W aranżacjach w duchu Feng Shui dużą rolę przykłada się do ergonomii. Istotne są takie elementy jak odpowiednie oświetlenie, wentylacja, ustawienie mebli. Ma to szczególne znaczenie w kuchni: zmyślnie zaprojektowany ciąg roboczy sprawi, że gotowanie stanie się prostsze i szybsze. W duchu tej filozofii duży nacisk kładzie się także na zorganizowanie przestrzeni dziennej i nocnej, co pozwala osiągnąć większą efektywność w wykonywaniu codziennych obowiązków i jednocześnie łatwiej się relaksować w godzinach wieczornych i nocnych.

Wygoda

Mieszkanie w duchu Feng Shui są dokładnie zaplanowane, tak by całość była harmonijna i komfortowa do życia. Pomyślano tam o takich detalach jak to, że:

  • łóżko nie powinno stać tyłem do drzwi, bowiem takie ustawienie utrudnia wyciszenie się (osoba leżąca na łóżku nie widzi kto wchodzi do pomieszczenia)
  • zlewozmywak najlepiej zamontować naprzeciwko okna z ładnym widokiem walory estetyczne zza okna sprawią, że zmywanie może stać się relaksującym zajęciem
  • unikanie kantów i ostrych krawędzi: meble, w tym stoły, powinny mieć owalne kanty. Z kolei ostre narzędzia, takie jak noże, należny trzymać w szufladach, dzięki temu nie ma ryzyka, że się nimi zranimy.

Fot. Antyczny stół o okrągłym blacie

A jak powinniśmy urządzić poszczególne pokoje zgodnie z Feng Shui? O tym w następnym artykule.