Kolekcjonowanie antyków jest jak kolekcjonowanie sztuki. Meble antyczne można nabywać pod wpływem chwili: po prostu dlatego, że dany antyk nas zachwycił. Można także tworzyć przemyślane kolekcje, które nie tylko ozdobią nasze wnętrza, ale także staną się formą inwestycji. W tym celu, przed podjęciem decyzji zakupowych, warto „obyć się” z antykami, np. chodząc do muzeów, na wystawy, przeglądając katalogi, czytając literaturę, czy wymieniając się spostrzeżeniami na grupach mediów społecznościowych oraz na forach internetowych. Po ogólnym zapoznaniu się z historią meblarstwa dobrze wybrać węższy zakres naszych zainteresowań, np. skupić się na stylu Chippendale albo Biedermeier i według tego klucza budować swoją kolekcję.

Co sprawia, że antyki są cenne?

Większość osób uważa, że im starszy antyk, tym droższy. Nie jest to jednak całkowicie poprawne stwierdzenie. Na koszt antyków wpływają również takie czynniki jak:

  • unikalność – im mniej takich samych mebli wyprodukowano, tym wyższa jest ich atrakcyjność dla potencjalnych nabywców
  • nazwisko projektanta/wykonawcy – np. antyki Boulle będą droższe, niż te same rodzaje mebli, datowane na ten sam okres i wykonane z tych samych materiałów, ale przez mniej znanego ebenistę
  • materiały – meble wykonane z drogocennych gatunków drzew, pozłacane, pokryte laką osiągają większe wartości rynkowe
  • historia mebla – antyki, które należały do słynnych osób, albo były tłem dla znaczących momentów w historii dodatkowo zyskują na wartości

Fot. Antyczna sekretera

Gdzie kupować antyki?

Rynek antyków w Polsce nie jest tak bogaty jak ten w Niemczech czy we Francji. Ma to związek z naszą historią: wojenna zawierucha sprawiła, że wiele cennych przedmiotów zostało skradzionych lub zniszczonych. Komunizm także nie sprzyjał koneserom mebli antycznych. Z roku na rok sytuacja jest jednak lepsza i dzisiaj możemy kupić np. antyki Boulle’a w sklepie Antyki Koneser (zarówno stacjonarnie jak i online). Warto zaglądać też na internetowe sklepy aukcyjne, a nawet na targi staroci, bo wciąż można trafić tam na perełki.

Fot. Zabytkowa komoda Boulle

Czego unikać podczas kupowania antyków?

Podczas kupowania antyków powinniśmy uważać na „wyjątkowe okazje”, wszak nikt nie sprzeda prawdziwej perełki kilkadziesiąt czy kilkaset razy taniej, a liczenie na niewiedzenie sprzedawcy jest myśleniem życzeniowym. Antyki w bardzo okazyjnych cenach mogą okazać się falsyfikatami lub tzw. „składakami”, czyli meblami złożonym z kilku innych. Uważajmy też na meble do renowacji: może okazać się, że ktoś już próbował je „upiększyć” lub że są w tak złym stanie, że nie da się ich uratować tak, by prezentowały sobą realną wartość rynkową. Antyki najlepiej kupować w zaufanych źródłach.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji