W dotychczasowych postach wielokrotnie zaznaczałam, że warto odnawiać stare meble. Renowacja mebli pobudza naszą kreatywność, jest ekologiczna, ekonomiczna, to ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu. Poza tym zarówno wartościowe antyki, jak i pozornie bezwartościowe starocie, mogą stać się oryginalną i niebanalną ozdobą naszych wnętrz. Ale jak się do tego zabrać? Rozpoczynamy cykl porad dotyczących odnawiania starych mebli.

Nie od razu Rzym zbudowano

Zanim zabierzemy się za cenne antyki, zastanówmy się na czym możemy poćwiczyć nasze umiejętności odnawiania starych mebli. Na początek wybierzmy coś prostego pod względem formy, a także nie mającego dużej wartości (także sentymentalnej). Dobrą techniką dla tych, którzy dopiero rozpoczynają zabawę z renowacją jest bielenie drewna. Jest to dosyć prosty sposób na przeprowadzenie prawdziwej metamorfozy zapomnianych mebli.

ABC bielenia drewna

Na czym polega bielenie

Bielenie drewna to technika zdobienia wykorzystująca naturalne usłojenie. Polega na zabarwianiu słoi na biało, dzięki czemu meble nabierają lekkości i są jaśniejsze.

Dawniej bielono meble poprzez wcieranie w ich powierzchnie zaprawy wapiennej. Współcześnie wykorzystuje się do tego wosk do bielenia, będący mieszanką wosku pszczelego i białego pigmentu.

Idealne meble do bielenia

Jeśli na Twoim strychu zalegają ciężkie, stare komody czy szafki w ponurych, ciemnych kolorach, możesz uratować je od zapomnienia właśnie dzięki technice bielenia. Ta metoda jest szczególnie polecana do mebli wykonanych z drewna o wyraźnym układzie słoi – takim jak dąb. Bielone meble nabiorą lekkości i bardziej nowoczesnego wyglądu. Dobrze wybrać meble wykonane z litego drewna.

wood-248882_640

Bielenie krok po kroku

Sama technika bielenia drewna nie jest trudna, kluczowe jest jednak odpowiednie przygotowanie mebla.

Krok 1: Usuń stare warstwy farby lub lakieru. Możesz użyć do tego specjalnych zmywaczy, usuwać warstwy ręcznie – wykorzystując papier ścierny lub skorzystać ze szlifierki. Jeśli wybrałeś mebel o prostej formie, z litego drewna, najszybsza i najskuteczniejsza będzie metoda mechaniczna, czyli wykorzystanie szlifierki.

Uwaga: Nawet jeśli powierzchnia mebla nie była wcześniej malowana czy lakierowana, należy wyczyścić ją papierem ściernym.

sandpaper-153235_640

Krok 2: Nałóż grubą warstwę wosku do bielenia na mebel. Rozprowadź ją watą stalową. Zostaw wosk na pół godziny.

Krok 3: Zbierz nadmiar wosku bielącego. Poleruj powierzchnię szmatką z bawełny i przecieraj mebel woskiem – naprzemiennie.

Efekty bielenia drewna

Mebel poddany technice bielenia drewna wydaje się lżejszy, mniej toporny. Wyeksponowanie słoi poprzez zabarwienie ich na biały kolor jest prostym, a zarazem efektownym zabiegiem dekoracyjnym. Bielone meble często wyglądają na specjalnie postarzane. Starocie czy antyki poddane bieleniu będą wspaniale wyglądały we wnętrzach w stylu: shabby chic, skandynawskim czy wiejskim.

Ciekawostka: Nie bój się eksperymentować. Jasne meble możesz odmienić, używając ciemnego pigmentu.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji