Ogród nie jest dobrym miejscem na drogocenne antyki, ale warto zaaranżować go tak, by był harmonijnym przedłużeniem wnętrz z duszą. Tym bardziej, że z dnia na dzień pogoda jest coraz lepsza, a wizja majówki we własnym, pięknym ogrodzie, dla wielu może być bardzo kusząca. Dzisiaj odpowiemy na pytanie jak: urządzić ogród marzeń w stylu rustykalnym?

Natura na pierwszym planie

Przebywanie na świeżym powietrzu, w otoczeniu roślin, na wiele osób działa kojąco. Dlatego ograniczmy kostkę brukową (najlepiej do zera) i postawmy na bardziej naturalne ścieżki z kamieni albo cegiełek, poprzecinane trawą. Taras lub altanę najlepiej urządzić wykorzystując do tego naturalne drewno. Skrzypiąca podłoga z desek, ściany w formie kratownic, koniecznie obrośnięte pnączami i lekkie, drewniane zadaszenie z łatwością wtopią się w ogrodową roślinność.

Wiele osób uważa, że równiutko przystrzyżony trawnik to wizytówka ogrodu. Być może, ale nie w przypadku podwórka w stylu rustykalnym. Tutaj otoczenie przypominające naturalną łąkę, z bylinami i niby-przypadkowo rosnącymi krzewami sprawdzą się o wiele lepiej. Takie rozwiązanie jest dużo przyjaźniejsze dla środowiska, bowiem pozwala zachować różnorodność gatunkową roślin, a także stwarza dobre środowisko dla tak bardzo ważnych dla naszego ekosystemu pszczół. W ogrodzie rustykalnym nie wycinajmy też starych drzew: nawet jeśli to zdziczałe drzewka owocowe. Będą one nie tylko wspaniałą ozdobą ogrodu, ale dadzą też cień latem oraz sprawdzą się jako słupki dla hamaków.

Meble ogrodowe: nadgryzione zębem czasu

Do ogrodu w stylu rustykalnym pasują proste meble z litego drewna. Oczywiście podwórko, nawet zadaszone, to nie miejsce na antyki, ale na zewnątrz z powodzeniem możemy postawić stare, odrestaurowane meble z litego drewna, np.

  • Ławy
  • Skrzynie
  • Stoły
  • Beczki

Wszelkie niedoskonałości w postaci ubytków w drzewie, a nawet odprysków farby dodadzą meblom uroku i sprawią, że te będą doskonale komponować się ze stylem rustykalnym.
Jeśli chodzi o dodatki, w tej kwestii również powinniśmy postawić na maksymalnie naturalne materiały, np.

  • Ceramiczne naczynia i donice
  • Stare, drewniane drabiny
  • Wiklinowe kosze
  • Podkowy
  • Drewniane narzędzie używane dawniej na wsi
  • Snopy siana
  • Kamienie i głazy

Jeśli chcemy nadać aranżacji ogrodowej bardziej wiejskiego charakteru, możemy ozdobić drewniane elementy folklorystycznymi, kolorowymi malunkami. Warto zadbać także o naturalne zioła, posadzone w donicach i ustawione np. na parapetach okien. Dopełnieniem aranżacji powinny być pledy ułożone na ławkach. Sielskiego klimatu naszemu ogrodowi nadadzą hamaki.

Zwieńczeniem aranżacji ogrodowej w stylu rustykalnym jest oświetlenie: to powinno wtapiać się w otoczenie. Warto postawić tutaj na metalowe latarnie czy oświetlenie imitujące kaganki.
Dobrym pomysłem jest też zaaranżowanie paleniska. W wersji bardziej wiejskiej może to być miejsce na ognisko wyznaczone za pomocą kamieni, przy którym można piec kiełbaski czy robić prażonki. W opcji bardziej współczesnej: kamienny grill.