Antyki wyróżniają się na tle współczesnych mebli kunsztem wykonania, materiałami z których je stworzono oraz niezwykłą dekoracyjnością. Jakich technik używano do zdobienia mebli antycznych?
Aplikacja
Pierwotnie aplikacja oznaczała naszywanie na tkaninę lub skórę elementów z innego materiału. W przypadku mebli aplikacją nazywamy wtapianie w powierzchnię drewnianą innych materiałów, np. marmuru.
Ażurowanie
Nazwa ta pochodzi od francuskiego słowa ajour, oznaczającego dziurkę. Ażurowanie to wycinanie w materiale kompozycji otworów, tak by te tworzyły atrakcyjne wizualnie prześwity. Ażurowe dekoracje dodają antykom lekkości.
Fot. Antyczne fotele w stylu bretońskim
Dekupaż
Ten rodzaj zdobienia polega na przyklejaniu wyciętego wzoru z papieru na powierzchnię np. drewna. Następnie przedmiot należy wielokrotnie pokryć przezroczystym lakierem, aby wycinanka wtopiła się w tło i przypominała malunek. W XVII wieku Wenecjanie wykorzystywali dekupaż do tworzenia antyków imitujących chińskie oryginały.
Grawerstwo
Technika ta przeznaczona jest do zdobienia m. in. metali, kamieni, kości, z kolei elementy wykonane z tych materiałów bywały stosowane do dekorowania antyków. Grawerowanie to tworzenie za pomocą rylca ozdobnych wgłębień w formie liter lub wzorów.
Inkrustacja
Ten sposób ozdabiania przedmiotów znany był już w starożytnym Egipcie i Mezopotamii. Moda na inkrustacje ożyła w epoce renesansu, a rozkwit tej techniki nastąpił w XVII i XVIII wieku we Francji.
Inkrustacja polega na wycinaniu wgłębień np. w powierzchni drewna i wypełnianiu ich przyciętymi płytkami np. z kości słoniowej, perły, złota czy metalu. Płytki tworzą wzory, np. geometryczne czy roślinne.
Fot. Intarsjowany francuski stół
Intarsja
Tę technikę zdobienia znano już w okresie starożytności, ale jej rozkwit nastąpił w epoce baroku i renesansu. Co ciekawe, intarsja stała się wyjątkowo popularna w XVIII-wiecznym Toruniu. Ozdabiano w ten sposób m.in. antyki, ale też boazerie czy drzwi.
Intarsja, z włoskiego intarsio, czyli wykładzina, to umieszczanie na powierzchni mebli (lub innych elementów wyposażenie wnętrz) innych gatunków drewna (lub kawałków drewna bejcowanego, podpalanego itp.) w taki sposób, by wstawki tworzyły rodzaj obrazów.
Markieteria
Zwana też markietażem ma swoje źródła w sztuce muzułmańskiej. W Europie znana jest od XVI wieku. Markieteria to technika polegająca na układaniu na powierzchni antyków wzorów wyciętych m.in. z forniru, kości słoniowej, szylkretu.
Fot. Sekretarzyk Boulle
Relief
To inaczej płaskorzeźba wykonana np. na płycie drewnianej, z pozostawieniem tła. W przypadku antyków najczęstszą techniką wykonywaniu reliefu jest rzeźbienie.
Pirografia
To technika polegająca na wypalaniu za pomocą rozgrzanego rylca wzorów, np. na powierzchni drewna czy skóry.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024