Antyki wyróżniają się na tle współczesnych mebli kunsztem wykonania, materiałami z których je stworzono oraz niezwykłą dekoracyjnością. Jakich technik używano do zdobienia mebli antycznych?

Aplikacja

Pierwotnie aplikacja oznaczała naszywanie na tkaninę lub skórę elementów z innego materiału. W przypadku mebli aplikacją nazywamy wtapianie w powierzchnię drewnianą innych materiałów, np. marmuru.

Ażurowanie

Nazwa ta pochodzi od francuskiego słowa „ajour”, oznaczającego dziurkę. Ażurowanie to wycinanie w materiale kompozycji otworów, tak by te tworzyły atrakcyjne wizualnie prześwity. Ażurowe dekoracje dodają antykom lekkości.

Fot. Antyczne fotele w stylu bretońskim

Dekupaż

Ten rodzaj zdobienia polega na przyklejaniu wyciętego wzoru z papieru na powierzchnię np. drewna. Następnie przedmiot należy wielokrotnie pokryć przezroczystym lakierem, aby wycinanka wtopiła się w tło i przypominała malunek. W XVII wieku Wenecjanie wykorzystywali dekupaż do tworzenia antyków imitujących chińskie oryginały.

Grawerstwo

Technika ta przeznaczona jest do zdobienia m. in. metali, kamieni, kości, z kolei elementy wykonane z tych materiałów bywały stosowane do dekorowania antyków. Grawerowanie to tworzenie za pomocą rylca ozdobnych wgłębień w formie liter lub wzorów.

Inkrustacja

Ten sposób ozdabiania przedmiotów znany był już w starożytnym Egipcie i Mezopotamii. Moda na inkrustacje ożyła w epoce renesansu, a rozkwit tej techniki nastąpił w XVII i XVIII wieku we Francji.

Inkrustacja polega na wycinaniu wgłębień np. w powierzchni drewna i wypełnianiu ich przyciętymi płytkami np. z kości słoniowej, perły, złota czy metalu. Płytki tworzą wzory, np. geometryczne czy roślinne.

Fot. Intarsjowany francuski stół

Intarsja

Tę technikę zdobienia znano już w okresie starożytności, ale jej rozkwit nastąpił w epoce baroku i renesansu. Co ciekawe, intarsja stała się wyjątkowo popularna w XVIII-wiecznym Toruniu. Ozdabiano w ten sposób m.in. antyki, ale też boazerie czy drzwi.

Intarsja, z włoskiego intarsio, czyli wykładzina, to umieszczanie na powierzchni mebli (lub innych elementów wyposażenie wnętrz) innych gatunków drewna (lub kawałków drewna bejcowanego, podpalanego itp.) w taki sposób, by wstawki tworzyły rodzaj obrazów.

Markieteria

Zwana też markietażem ma swoje źródła w sztuce muzułmańskiej. W Europie znana jest od XVI wieku. Markieteria to technika polegająca na układaniu na powierzchni antyków wzorów wyciętych m.in. z forniru, kości słoniowej, szylkretu.

Fot. Sekretarzyk Boulle

Relief

To inaczej płaskorzeźba wykonana np. na płycie drewnianej, z pozostawieniem tła. W przypadku antyków najczęstszą techniką wykonywaniu reliefu jest rzeźbienie.

Pirografia

To technika polegająca na wypalaniu za pomocą rozgrzanego rylca wzorów, np. na powierzchni drewna czy skóry.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji