Francuski styl w urządzaniu wnętrz kojarzy nam się z szykiem połączonym z nutką ekstrawagancji. Eleganckie antyki łączą się w nim ze współczesnymi dziełami sztuki, a nowoczesne i designerskie dekoracje stoją obok drogocennych ludwików. Ale styl francuski to nie tylko luksusowe wnętrza paryskich kamienic. To także romantyczne wnętrza w duchu Prowansji oraz mniej popularny, ale niemniej ciekawy styl bretoński.

Fot. Dom w Bretanii

Bretania nie jest zbyt popularną destynacją wakacyjną, a sam region wielu Polakom kojarzy się z kapryśną pogodą, kamienistymi plażami i zamkniętymi w sobie lokalsami. To zapewne stąd raczej niskie zainteresowanie stylem bretońskim w Polsce.

Jaka naprawdę jest Bretania?

To najbardziej wysunięty na Zachód region Francji, leżący nad Oceanem Atlantyckim. Z jednej strony zachwyca pięknymi, piaszczystymi plażami oraz dzikimi, często kamienistymi zatoczkami. Z drugiej, pagórkowatym, sielskim krajobrazem, ze średniowiecznymi zamkami. Możemy tutaj natrafić także na tajemnicze, kamienne menhiry, czyli pomniki zmarłych. Warto wspomnieć, że na ziemiach Bretanii wciąż żywe są barwne, celtyckie legendy, a sam bretoński ma swoje źródło w języku Celtów.

Fot. Menhir

Tutejsza pogoda rzeczywiście jest zmienna, sami Bretończycy żartują, że jednego dnia mogą przeżywać 4 pory roku. Nie oznacza to jednak, że nie zaznamy tu słońca, szczególnie że w lato świeci ono tutaj do późnych godzin wieczornych. Co najważniejsze: Bretania to nieodkryty turystycznie region, w którym odpoczniemy od tłumów oraz nacieszymy się przyrodą. I może rzeczywiście Bretończycy nie są zbyt wylewni, ale znani są ze swojej życzliwości i serdeczności.

Fot. Krajobraz Bretanii

Trudno zatem nie zakochać się w Bretanii: w jej krajobrazie, zabytkach i mieszkańcach, a także w tutejszym stylu urządzania wnętrz.

Czym wyróżnia się styl bretoński?

Na próżno szukać w nim przepychu i zbędnych błyskotek. Na pierwszy rzut oka styl bretoński jest nieco surowy. Wygląda jak połączenie stylu rustykalnego ze skandynawskim. Bretończycy są bardzo dumni ze swojej historii i kultury (jednak nie ma w nich wyniosłości) i te dumę widać w ich wnętrzach. Domy i mieszkania w stylu bretońskim mają nostalgiczny charakter i wypełnione są solidnymi meblami z litego drewna, często dziedziczonymi po przodkach. Sprzęty często stworzone są w rzemieślniczy sposób, z naturalnych materiałów. Współczesne trendy nie mają znaczenia w domach Bretończyków.

Fot. Antyczna Szafa Biblioteczna w stylu Bretońskim

Nadrzędną zasadą aranżacji wnętrz w Bretanii jest funkcjonalność, stąd znajdziemy tutaj pojemne komody czy wygodne krzesła, jednak aranżacje nie są przepełnione zbędnymi meblami, takimi jak małe stoliczki kawowe czy toaletki. Kluczowym pomieszczeniem w domu jest jadalnia, w której nie może zabraknąć solidnego, dużego stołu. Ze względu na pielęgnowanie przez Bretończyków więzi rodzinnych, w domach brak wyraźnego podziału przestrzeni. Kuchnia nierzadko stapia się z jadalnią i pokojem dziennym.

Fot. Zabytkowe fotele w stylu Bretońskim

Meble i antyki w stylu bretońskim są wykonywane z naturalnego drewna i pomimo solidności, są lekkie. Często wykańczane są elementami z kutego metalu czy efektownymi rzeźbieniami.

Kolory typowe dla stylu to szarości, beże i brązy, przełamane czerwienią lub żółcią. Zdarzają się też akcenty marynistyczne w postaci połączenia bieli i niebieskiego. Wnętrza wykończone są naturalnymi materiałami: kamieniem, drewnem, ceramicznymi płytkami.

Także dodatki wykonane są z naturalnych materiałów, np. wikliny, lnu, bawełny, drewna, metalu. Spotkamy tu również akcenty związane z morzem, np. sieci rybackie czy rozgwiazdy. Popularne są lampy imitujące żelazne lampiony. Typowymi dodatkami stylu bretońskiego są cięte kwiaty czy suszone zioła.

Fot. Komoda słupkowa w stylu Bretońskim

Warto pamiętać, że to właśnie w Brytanii tworzyli malarze tacy jak Monet, Matisse czy Gauguin. Z kolei na ścianach bretońskich domów często zawiesza się obrazy z pejzażami czy martwą naturą. Wszystko to sprawia, że styl Bretoński jest prosty, a jednocześnie przytulny i ciepły.