Dla niektórych Hampton to styl marynistyczny w luksusowym wydaniu. Ile jest w tym prawdy? Jaki naprawdę jest styl Hampton?
Jak to się zaczęło?
Hamptons to zespół wsi i przysiółków na wyspie Long Island. Pierwotnie tereny te zamieszkiwali rolnicy i rybacy, jednak dzięki uzyskaniu połączenia kolejowego z Nowym Jorkiem, Hamptons stało się modną destynacją wakacyjną dla zmęczonym miejskim zgiełkiem Nowojorczyków. W XIX wieku do Hamptons przybyło również wielu artystów.
Obecnie Hamptons może poszczycić się jednymi z najwyższych cen nieruchomości w całych Stanach Zjednoczonych, a posiadanie tam domu (zwykle letniego) jest synonimem luksusu i wysokiego statusu społecznego.
To właśnie ta mieszanka bogactwa, artystycznych wpływów, klimatu nadmorskiego kurortu i wiejskie korzenie zrodziła styl Hampton.
Jaki jest styl Hampton?
Nie ma wyraźnych ram, ani reguł. Hampton posiada jednak kilka cech charakterystycznych, takich jak:
Duże przestrzenie
Ameryka słynie z przestronnych domów i nie inaczej jest w Hamtpons. Z tym, że w tamtejszych nieruchomościach przestrzeń ma wyjątkowe znaczenie: nie dość że same wille są ogromne, to jeszcze projektanci dbają o optyczne powiększenie przestrzeni, poprzez stosowanie w aranżacjach Hampton głównie jasnych barw. Wszystko to sprawia, że aranżacje w tym duchu zaskakują atmosferą luzu, połączonego z elegancją.
Przytulny charakter
Kurort nadmorski Hamptons wyrósł na terenie znanym z rolnictwa i rybołówstwa i chociaż dzisiaj uznawany jest za luksusowy, w tamtejszych domach cały czas czuć sielski, wiejski klimat, który ma swoje odbicie np. w wykończeniu wnętrz czy dodatkach. Beztroski i ciepła dodają też dekoracje nawiązujące do kuszącego piaszczystymi i słonecznymi plażami wybrzeża.
Morskie i skandynawskie kolory
To zwykle ze względu na kolorystykę i nadmorski rodowód, Hampton jest kojarzony ze stylem marynistycznym. Rzeczywiście, w tamtejszych aranżacjach królują kolory morza, czyli biel, beże, szarości, jasne odcienie brązu i pastelowe niebieskości. W niektórych wnętrzach pojawiają się też bardziej kontrastowe kolory, np. ultramaryna.
Eklektyzm w niezwykłym wydaniu
Styl Hampton niewątpliwie jest luksusowy, ale aranżacje w tym duchu nie są ani pełne przepychu, ani pretensjonalne. Przeciwnie, to co w nich ujmuje, to wygoda, spokoj, klimat beztroski. Hampton zawdzięcza to m.in. dużym przestrzeniom, czy pastelowym kolorom, ale też dodatkom. Te bywają bardzo drogie i designerskie, ale przełamują je lekkie, współczesne obrazy, muszelki niedbale ułożone na komodzie, czy swobodnie rzucony pled na sofie. Minimalizm w doborze sprzętu i mebli łączy się z artystycznym zacięciem, które jednak nie onieśmiela.
Meble w tym stylu mają elegancki, często minimalistyczny charakter. Do stylu Hampton pasują też obłe, surowe w dekoracjach meble Art Deco, czy ponadczasowe antyki w stylu angielskim.
Naturalne materiały i dodatki
We wnętrzach w stylu Hampton króluje drewno: bielone, na wysoki połysk, czy w formie naturalnej, np. w postaci pnia drzewa, które odgrywa rolę stolika kawowego. Uzupełniają go dekoracje z naturalnych materiałów, takie jak lniane dywany, płócienne zasłony, wiklinowe przedmioty, czy dary morza, np. muszle czy bukiety z ususzonych morskich roślin Takie dodatki równoważą luksusowy charakter willi. Modne są także rośliny nadające wnętrzom lekkości, np. palmy czy figowce, a także kwiaty cięte. Aranżacje często uzupełniają ozdoby z wiejskim charakterem, np. metalowe lampiony.
Fot. Kosz do owoców wykonany ze srebra, cecha mistrza: SY & Wagner
W tylu Hampton nie brakuje również nowoczesnych akcentów, np. lekkich, metalowych mebli czy żyrandoli, albo bardziej dekoracyjnych elementów, np. w postaci kryształowych luster czy srerbrej zastawy. W wielu aranżacjach pojawiają się też marynistyczne akcenty, np. poduszki w biało-niebieskie pasy, rzeźby lub obrazy przedstawiające morskie motywy, szklane butelki imitujące wazony, żeglarskie sznury i kotwice. Wnętrza jednak nigdy nie sprawiają wrażenia przeładowanych. Przeciwnie: jest w nich miejsce na relaks i cieszenie się przestrzenią.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024